Někteří obyvatelé Zimbabwe nestihli odvolit

Ostře sledované prezidentské volby v Zimbabwe končí výtkami z manipulace a ze záměrného protahování. V osmnáct hodin středoevropského času se měly uzavřít volební místnosti v Zimbabwe. Zatímco na venkově proběhy v klidu a bez problémů, v hlavním městě Harare je situace odlišná. Lidé na předměstích totiž nestihli odvolit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

R. Mugabe | Foto: ČTK/AP
Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš o druhém dni voleb

Kvůli návalu ve volebních místnostech musely tisíce lidí přenocovat pod širým nebem, aby se znovu zařadily do dlouhých front před volebními místnostmi. Opoziční prezidentský kandidát Morgan Tsvangirai proto požádal o prodloužení voleb o další dva dny. Ministr informací to však odmítl s odůvodněním, že v zemi nejsou podmínky, které by to umožnily.

Před několika volebními místnostmi na předměstí Harare stojí i nadále tisíce lidí. Vzhledem k nízkému počtu volebních míst nestihli odvolit. Ministr spravedlnosti sice prohlásil, že místnosti zůstanou otevřeny o něco déle stejně jako včera, požadavek opozice prodloužit hlasování alespoň o jeden ale odmítl.

Chceme volit, nejsou hlasovací lístky, čekáme tu už od včerejšího rána, rozčileně volají lidé před jednou volební místností na předměstí Harare. Podle některých pozorovatelů je tento postup úmyslně vyvolán vládou, která bude mít záminku k zásahu policie proti voličům. Nad Harare už začaly létat vojenské vrtulníky.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme