Někteří politici v USA truchlí nad oběťmi střelby, dál ale prosazují volné držení zbraní

Americké sociální sítě se po střelbě v kalifornském San Bernardinu plní soustrastnými příspěvky. Dva útočníci povraždili na vánočním večírku 14 lidí a 17 dalších zranili. Soustrast rodinám obětí vyjadřují obyčejní lidé i američtí politici. Řada kongresmanů přitom podporuje lobbisty zastupující výrobce a držitele zbraní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okolí místa střelby v kalifornském San Bernardinu policisté uzavřeli

Okolí místa střelby v kalifornském San Bernardinu policisté uzavřeli | Zdroj: Reuters

Kim Bellwarová ze serveru Huffington Post dala dohromady komentáře některých politiků, které vyjadřují soucit a soustrast rodinám obětí a odsuzují útoky. A pak je porovnala s tím, co tito politici ve skutečnosti prosazují.

Jako jeden z příkladů uvedla republikánku Jackie Walorskou. Ta na Twitteru lidem ze San Bernardina poslala své kondolence. Sama ale přitom patří k dlouhodobým zastáncům současné legislativy o držení zbraní.

Senátor Ron Johson je zase podle svého twitterového účtu v myšlenkách s rodinami obětí a modlí se za ně. Od skupin hájících právo na držení zbraní přitom údajně dostal 1,3 milionu dolarů a v Kongresu se postavil například proti zákonům omezujícím velikost zásobníků.

Další příkladem může být senátor Mitch McConnell, který odsoudil nesmyslnou ztrátu nevinných životů v San Bernardinu. Přitom mu známá lobbistická asociace držitelů zbraní NRA pomohla v loňské kampani za znovuzvolení bezmála milionem dolarů. McConnell pak při hlasování odmítl některé zákony omezující práva držitelů zbraní.

Lidé na twitteru odhalili ještě další podobné případy a účty dotyčných politiků se teď plní spoustou kritických komentářů.

Prezident Barack Obama je velkým kritikem amerických zákonů, které držení zbraní upravují, a už dlouho neúspěšně usiluje o jejich změnu. Při posledním incidentu ostře kritizoval všechno, co provází podobné útoky, a to včetně kondolování a všeobecného rozhořčení, které ale nakonec k žádným změnám nevedou.

Teď prezident pro televizi CBS uvedl, že je absurdní, když lidé, kteří kvůli bezpečnosti nesmějí v Americe ani nastoupit do letadla, mohou jít do obchodu a pořídit si jednoduše střelnou zbraň.

Policie zná jména útočníků ze San Bernardina, motiv prověřuje

Číst článek

Policie zatím žádné oficiální závěry vyšetřování současného případu nezveřejnila. Sajíd Farúk, který na úřadě střílel, byl tamním zaměstnancem. Podle policie opustil vánoční večírek předčasně kvůli hádce a zpět už se vrátil ozbrojený a se svou partnerkou Tašfín Malikovou.

Dvojice měla podle policie i několik výbušnin a na útok se tak zřejmě už nějakou dobu připravovala. Agentura AP a některá další média pak informují, že Farúk navštívil Saúdskou Arábii, odkud si přivezl manželku a mohl se tam setkat s radikálními myšlenkami.

Představitelé muslimské komunity v Kalifornii ale proti takovým spekulacím vystoupili s tím, že jejich náboženství podobné činy odsuzuje.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme