Někteří polští přistěhovalci v Británii chtějí stávkovat proti údajné diskriminaci

Stávku Poláků žijících a pracujících ve Spojeném království se na dnešek pokusilo zorganizovat několik polských krajanských sdružení. Těm se nelíbí zacházení s přistěhovalci ze střední Evropy a údajný nedostatek respektu ze strany Britů. Většina Poláků ve Spojeném království ale nejspíš bude protestní akci ignorovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Žyliňski, polský šlechtic žijící v Londýně, se svou šavlí

Jan Žyliňski, polský šlechtic žijící v Londýně, se svou šavlí | Foto: Jiří Hošek

Kníže John, nebo chcete-li Jan Žyliňski, mi ukazuje šavli, kterou chtěl před pár měsíci za úsvitu vytáhnout v souboji v londýnském Hyde Parku na Nigela Farage.

Samozřejmě v nadsázce mu to přišlo jako správné řešení sporu mezi příslušníkem starého polského šlechtického rodu a anglickým gentlemanem, za něhož Žyliňski vůdce populistického UKIPu samozřejmě nepovažuje.

„Během 70 let od konce války se vystřídala různá období, kdy Britové Poláky zbožňovali a kdy je naopak některé zdejší kruhy nesnášely. Už v 50. letech tady bylo stejné obviňování Poláků jako dnes. Vzpomínám si, že tehdy Britové polské kolegy v továrnách nabádali, aby nepracovali tak rychle,“ uvádí poněkud výstřední polský šlechtic, který žije v okázalém paláci v západním Londýně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejen o britsko-polských vztazích mluvil s jedním z nejviditelnějších členů polské komunity, Janem Žyliňským, zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Kníže Žyliňski někdy cíleně provokuje, jako třeba když srovnává průměrný počet sestřelů polských a britských stíhačů během druhé světové války.

Žyliňski, který se v Británii narodil a je prý stejně Polákem jako Britem, se celý život cítil jako outsider. Teď se prý situace pro Poláky dál zhoršila.

„Jsem opravdu vděčný Nigelu Farageovi za jeho chování, protože jsem si díky jeho xenofobním výpadům uvědomil, že se musím ozvat a udělat něco pro své krajany. Potřebujeme tu získat opravdový respekt a ne jen toleranci.“

Kníže Žyliňski chce svoje úsilí soustředit na kandidaturu na post londýnského starosty, což je věc zhruba stejně reálná, jako souboj na šavle s Nigelem Faragem. Takzvanou polskou stávku bohatý developer nejprve podpořil, ale teď už je skeptičtější a tvrdí, že protest ničemu nepomůže. Není ostatně sám, kdo stávku vnímá jako čirý nerozum.

Protest bude zřejmě nelegální

„Opravdu si nemyslím, že je to dobře promyšlená akce. Jejím smyslem je jedině získat publicitu pro několik organizací a jednotlivců. Musíme se snažit o trvalou spolupráci s Brity, aby debata o imigraci v téhle zemi byla skutečně zodpovědná. Musíme spolu mluvit jako rovný s rovným a ne stávkovat,“ myslí si polský aktivista a novinář Jakub Krupa.

Protestní akce by navíc podle něj mohla mít pro účastníky vážné pracovněprávní následky. „Co vím, tak pořadatelé akce nejednali s žádnou odborovou organizací, aby zajistili pro účastníky stávky sociální ochranu. Je to tedy nelegální protest a být zaměstnancem, tak bych byl hodně opatrný v rozhodování, jestli se akce zúčastnit, protože člověk může klidně přijít o práci,“ upozorňuje Krupa.

Pořadatelé polské stávky si s tím ale hlavu nelámou a doufají, že se v pravé poledne místního času sejdou před budovou britského parlamentu řádově stovky lidí. Mají pocit, že je třeba se razantně ozvat proti současnému trendu svádět na Poláky a další přistěhovalce nejrůznější problémy. Hlavní polské krajanské sdružení se každopádně od protestu distancovalo.

Jiří Hošek, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme