Někteří poslanci EP za dva vězněné demonstranty

Znepokojení nad zprávami o porušování lidských práv českou policií během zářijových demonstrací proti Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) v Praze a po nich vyjádřilo v dopise českému prezidentovi Václavu Havlovi 15 poslanců Evropského parlamentu (EP). Informovala o tom poslankyně EP Ilka Schröderová, podle které se signatáři dopisu snaží získat další podpisy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Schröderové, která je členkou německé strany Zelených, česká policie porušovala lidská práva osob, které zadržela při zářijových demonstracích, i mezinárodní závazky ČR. Dopis, který byl Havlovi odeslán 1. listopadu, podepsali členové poslanecké skupiny Zelených a Konfederované skupiny evropské sjednocené levice/Severské zelené levice.

Signatáři dopisu připomněli, že ve vězení zůstávají dva osmnáctiletí lidé, kteří byli zadrženi během demonstrací, a že právní zástupci obou požádali Havla o milost. „Vzhledem k nepřesvědčivým důkazům požadujeme, aby Václav Havel převzal iniciativu a propustil zbývající osoby uvězněné za demonstrací proti MMF a Světové bance,“ podotkla Schröderová. Poslanci jsou prý odhodláni vyvíjet tlak na ČR a že dopis Havlovi je jen první krok v tomto směru.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme