Přes mexickou hranici se snaží do USA dostat rekordní počet migrantů. Ovlivnila to i pandemie

Za uplynulých 12 měsíců američtí policisté více než 1,7milionkrát zadrželi migranty u hranice s Mexikem, uvádí americký Úřad celní a hraniční ochrany (CBP). Je to nejvyšší roční součet za více než 50 let evidence nepovolených vstupů do Spojených států, napsala zpravodajská společnost BBC.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník americké pohraniční stráže u plotu, který odděluje Spojené státy a Mexiko mezi městy Tijuana a San Diego

Příslušník americké pohraniční stráže u plotu, který odděluje Spojené státy a Mexiko mezi městy Tijuana a San Diego | Foto: Mike Blake | Zdroj: Reuters

Nový údaj CBP se týká uplynulého fiskálního roku, který skončil na konci minulého měsíce. Bezpečnostní složky za tu dobu evidují bezmála 1,735 milionu „setkání“ s migranty, kteří se pokoušeli nelegálně dostat do USA. Dosud se roční součet nikdy nedostal přes 1,7 milionu, přičemž rekordem bylo přes 1,6 milionu kontaktů z roku 2000.

Vysoký letošní součet je nicméně dán i tím, jak americké úřady se zadrženými běženci nakládaly. Více než milion jich za uplynulých 12 měsíců poslali zpět do Mexika nebo do domovských zemí, mimo jiné na základě protiepidemického opatření známého jako „titul 42“.

USA otevřou hranice také pro očkované z Mexika a Kanady. Omezení platilo od začátku pandemie

Číst článek

„Vysoký počet vykázaných během pandemie přispěl k neobvykle vysokému počtu migrantů, kteří se pokouší hranici překročit opakovaně,“ uvádí CBP.

Zvýšená aktivita na jižní hranici USA je značnou výzvou pro administrativu prezidenta Joea Bidena, jehož popularita se na podzim v průzkumech propadla na dosud nejnižší hodnoty. V čerstvé sondáži vypracované pro agenturu AP uvedlo jen 35 procent respondentů, že schvalují prezidentův přístup k imigrační politice. Biden v kampani před loňskými volbami sliboval vybudování „humánnějšího“ imigračního systému po tvrdé linii jeho předchůdce Donalda Trumpa, to se mu však zatím příliš nedaří.

Kritiku si současná administrativa vysloužila například na jaře, kdy se objevovaly znepokojivé informace o podmínkách v zařízeních, kde byly zadržovány děti, které přišly z Latinské Ameriky bez dospělého doprovodu.

Nová vlna pobouření následovala v září po příchodu více než 10 000 utečenců z Haiti, z nichž mnohé USA urychleně poslaly do jejich vlasti sužované hlubokými problémy. Z řad Republikánské strany zaznívá, že prezident Biden k aktuálním problémům přispěl, když sliboval usnadnit přistěhovalcům cestu k americkému občanství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme