Brazílie vyšetřuje nelegální prodej části Amazonie na facebooku. Některé patří k území domorodců

Brazilský nejvyšší soud v úterý nařídil zahájit vyšetřování prodeje půdy v amazonském deštném pralese na inzertních stránkách Marketplace sociální sítě Facebook. Informoval o tom server BBC News Brasil, který na tyto inzeráty minulý týden upozornil. Některé nabízené pozemky jsou v chráněných oblastech a patří tak k území domorodých obyvatel, kteří o jejich prodeji neměli tušení.

Tento článek je více než rok starý.

Video Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reportáž BBC News Brasil byla zveřejněná v pátek pod názvem Amazonie na prodej: ilegální trh chráněných oblastí na facebooku. Odhalila desítky inzerátů, v nichž se za miliony brazilských realů prodávají části lesa či nedávno odlesněná území z Amazonie.

Brazilský Manaus měl dosáhnout stádní imunity, teď kvůli covidu kolabuje. Na vině je i nová mutace

Číst článek

Soudce nejvyššího soudu Luís Roberto Barroso nařídil vyšetřování v rámci jiné kauzy, kterou řeší a která se týká stížnosti sdružení domorodých obyvatel a několika politických stran na federální vládu kvůli nedbalosti v ochraně indiánů před nemocí covid-19.

Některé z nabízených pozemků na inzerci facebooku se nachází na území indiánů kmene Uru Eu Wau Wau a podle Barrosa tam epidemickou situaci výrazně zhoršila právě „přítomnost vetřelců”, kteří ilegálně zabírají půdu v amazonském pralese.

Soudce Barroso ale zdůraznil, že vyšetřování se nemá týkat jen tohoto kmene, ale všech oblastí, jež patří i jiným indiánským kmenům.

Pokračující odlesňování

Reportáž znovu upozornila i na pokračující odlesňování amazonského deštného pralesa. To provádí organizované skupiny, které mají podle BBC dobré advokáty a často i vazby na vlivné politiky.

Kvůli odlesňování Amazonie se v posledních dvou letech stal terčem kritiky, i mezinárodní, brazilský prezident Jair Bolsonaro. Ten podle mnohých upřednostňuje ekonomické zájmy před ekologickými a nesnaží se odlesňování bránit.

Ostře ho kritizoval předloni například francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož pak Bolsonaro obvinil z vměšování do záležitostí Brazílie a z koloniálního smýšlení.

Amazonský deštný prales leží ze 60 procent na území Brazílie a hraje významnou roli v pohlcování skleníkových plynů, jež přispívají ke změnám klimatu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme