Lasery, rentgeny a detektory kovů. Mexiko se dohodlo s USA na opatřeních proti pašování zbraní

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador a jeho americký protějšek Donald Trump se dohodli na zavedení opatření, která sníží nelegální prodej zbraní ze Spojených států do Mexika. S odvoláním na mexického ministra zahraničí o tom v sobotu informovala agentura Reuters.

Mexiko / Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraniční přechod do USA v mexickém Matamorosu | Foto: Veronica G. Cardenas | Zdroj: Reuters

Obrador při hovoru Trumpovi navrhl, aby „obě země používaly technologie k uzavření hranic s cílem zastavit obchodování se zbraněmi, které zabíjejí mexické občany“, přičemž americký prezident s tímto návrhem souhlasil.

Podle ministra zahraničí Marcela Ebrarda se zmíněnými technologiemi myslí nejmodernější lasery, rentgeny a detektory kovů, které dokážou rozpoznat i chemické látky. Ty by mohly zabránit pašování nejenom zbraní, ale i drog, dodal Ebrard. Mezi dalšími návrhy je i navýšit počty tajných agentů Mexika ve Spojených státech.

‚Velké vítězství pro hranici.‘ Nejvyšší soud USA umožnil vládě zavést zpřísněný azylový režim

Číst článek

Ze Spojených států pochází až 80 procent všech zbraní používaných mexickými zločinci. Mexiko kvůli tomu dlouhodobě svého severního souseda žádá, aby pašování zbraní věnoval větší pozornost.

Dohled nad jejich nelegálním vývozem by byl podle Mexika Spojeným státům ku prospěchu, jejich využívání zločineckými gangy totiž mexickým úřadům komplikuje práci při kontrole aktivit drogových kartelů, jejichž drogová aktivita naopak sahá až do Spojených států.

Ebrard novinářům sdělil, že žádné z opatření by pro Spojené státy neznamenalo změnu zákonů. Pro Washington je jakákoliv kontrola zbraní ožehavým tématem, obzvláště před blížícími se prezidentskými volbami v roce 2020.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme