Nelegální sledování hovorů tajnými službami USA potvrdil jejich vnitřní audit

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) porušovala v tisících případů zákon o ochraně soukromí i vnitřní pravidla. Vyplývá to z dokumentů, které zveřejnil list Washington Post. Utajované zprávy o vnitřním auditu z loňského roku získal deník od bývalého počítačového technika Edwarda Snowdena, který uprchl do Ruska.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo National Security Agency (NSA) ve Fort Meade  Marylandu

Sídlo National Security Agency (NSA) ve Fort Meade Marylandu | Zdroj: Reuters

Z dokumentů vyplývá, že pracovníci NSA v tisících případech nelegálně shromažďovali údaje o telefonních hovorech amerických občanů, držitelů zelených karet (tedy pracovního povolení) a také návštěvníků Spojených států.

Není ale jasné, kolika lidí přesně se to týkalo. K těmto praktikám docházelo v posledních letech, případů stále přibývalo a co je v celé aféře asi hlavní, nedozvěděl se o tom zvláštní soud, který má nad zpravodajskými službami dohled.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sledování Američanů i cizinců zpravodajskými službami USA přiblížil tamní zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Připomeňme, že nešlo přímo o odposlouchávání hovorů, ale o sběr dat o tom, kdo komu volal, kdy a kam. Kdokoliv se ovšem může ptát, pokud už NSA nějaký rozhovor sledovala, co dalšího si o něm v rozporu se zákonem mohla zaznamenat.

„Některá porušení byla velmi vážná, včetně porušení prezidentského výkonného opatření. V jiných případech jde jen o překlepy ve zprávách, které vedly k falešné interpretaci zachycených informací. Většinou se jednalo o neautorizované sledování tzv. zpravodajských cílů, jak amerických občanů, tak cizinců.“

„Asi nejvážnější byla úmyslná zkreslení výsledkových zpráv kontrolním orgánům Kongresu a úřadu ředitele Národní zpravodajské služby. Velmi závažným faktem je, že o výsledku auditu nebyla informována ani předsedkyně senátního zpravodajského výboru,“ uvádí spolupracovník Českého rozhlasu v USA Dušan Neumann.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jaké důsledky mohou nová odhalení mít, mluvil ve Stalo se dnes spolupracovník ČRo ve Spojených státech Dušan Neumann

Některá porušení předpisů jsou až komická. Ze zveřejněných dokumentů například vyšlo najevo, že američtí zpravodajci si při sledování telefonních hovorů spletli hlavní město Washington a Egypt. Na vině ale byly chyby v počítačovém programu.

Meziměstská předvolba Washingtonu D.C. je totiž 202 a mezinárodní předvolba pro Egypt 20. A počítačový program při monitorování hovorů tyto telefonáty zařadil do stejné kategorie a rovněž do databáze sledovaných hovorů, což bylo samo o sobě nezákonné.

Z přísně právního hlediska to způsobilo, že agentura NSA porušila při sledování takových hovorů a zaznamenávání informací o nich americké zákony.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme