‚Nelidské činy, které urážejí Boha.‘ Papež odsoudil útok v Moskvě, při mši překvapivě vynechal kázání

Papež František v neděli odsoudil páteční teroristický útok v Moskvě jako zbabělý zločin, který je urážkou Boha, a ujistil, že se modlí za jeho oběti. Při mši pro desítky tisíc lidí, kteří se o Květné neděli shromáždili na Svatopetrském náměstí, předtím na poslední chvíli zcela vynechal četbu kázání, pokračoval nicméně v předsedání bohoslužbě. Informují o tom tiskové agentury.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František

Je velmi neobvyklé, aby papež zcela vynechal homilii při tak významné příležitosti, jakou je Květná neděle | Foto: Yara Nardi | Zdroj: Reuters

„Modlím se za oběti hanebného teroristického útoku spáchaného v Moskvě. Kéž je Pán přijme v pokoji, utěší jejich rodiny a obrátí srdce těch, kdož... provádějí tyto nelidské činy, které urážejí Boha,“ prohlásil papež při mši.

V posledních týdnech 87letý papež trpěl opakovanými záněty průdušek a chřipkou. Pověřil proto svého pobočníka, aby za něj četl jeho projevy. Text připravený pro dnešní kázání však nebyl přečten vůbec. Je přitom velmi neobvyklé, aby papež zcela vynechal homilii při tak významné příležitosti, jakou je Květná neděle, upozornila agentura Reuters.

Vatikán bezprostředně nevysvětlil, proč papež kázání vynechal. Televizní přenos místo detailního záběru papeže několik minut zabíral jen shromáždění věřících. Hlasatel ve vatikánském rozhlase poté oznámil, že se papež rozhodl homilii nečíst. František, zahalen v rudém rouchu, nicméně mši, která připomíná Ježíšův příjezd do Jeruzaléma, nadále předsedal a pronášel modlitby.

Květnou či Pašijovou nedělí začíná křesťanský Svatý týden, jenž vyvrcholí Velikonocemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme