Nemáme problém s Asadem, ale s vládní bandou, říká syrský podnikatel

V syrském hlavním městě Damašku se demonstruje proti vládě. Protestující dnešek nazývají Dnem mučedníků. Prezident Bašár Asad čelí největším demonstracím za 11 let, co je u moci. První nepokoje propukly 18. března. Není zatím jisté, kolik lidí při nich zemřelo, zcela určitě jich ale byly desítky. Demonstranti žádají zrušení výjimečného stavu. Prezident jim slíbil, že tuto možnost prošetří komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Prezident Bašár Asad v Damašku. | Zdroj: Reuters

Výjimečný stav platí od roku 1963. „Je to zákon, který omezuje veškerou osobní svobodu a svobodu vyjádření a dává státu možnost zavírat lidi bez jakékoli odůvodnění. Je to bič na lidi,“ říká syrský podnikatel žijící v České republice, který kvůli bezpečnosti nechce zveřejnit své jméno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Syrský podnikatel žijící v České republice, který kvůli bezpečnosti nechce zveřejnit své jméno, ve Světě o druhé.

Zrušení výjimečného stavu současnou syrskou vládou je podle něj bezpředmětné, protože se mezitím chystá takzvaný protiteroristický zákon, který by v podstatě znamenal to samé, jako výjimečný stav.

Situace, ve které se v posledních dnech Sýrie nachází, je podle něj dána vývoj v ostatních arabských zemích. „Vše začalo tím, že tajná policie zatkla deset dětí, které údajně mučila. A lidé ve městě Dará proti tomu začali protestovat,“ připomněl.

Narozdíl ale například od Egypta je armáda v Sýrii loajální vládě, „Takže ani moc neočekáváme, že by armáda stála na straně demonstrantů.“ Zdůraznil ale také, že syrský národ nemá problém s prezidentem Bašárem Asadem jako osobou. „Náš problém je spíš s vládní bandou.“

Prezident Bašár Asad je podle něj ve vleku svých spolupracovníků. „Je to člověk vzdělaný, žil v Anglii a ví přesně, jak vypadá demokracie. Hned jak začal vládnout, tak slíbil řadu změn v systému, ale zatím to byly jen sliby,“ poznamenal syrský podnikatel.

Novináři v arabském světě teď také protestují proti zadržení reportéra agentury Reuters Sulejmana Chalídího, který pokrýval syrské protesty. Podle Syřana žijícího v Česku neexistují v jeho zemi jiná, než státní média. „I dokonce zahraniční zpravodajové jsou kontrolováni a pronásledováni. Takže asi takhle to u nás s médii vypadá,“ uzavřel.

Martina Mašková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme