Němce znepokojuje kvalita vody, obsahuje vysoké množství uranu

Voda z vodovodu nemá v sousedním Německu tak špičkové parametry, jak se předpokládalo. Jak zjistila televize ARD, v některých regionech voda obsahuje znepokojivé množství zdraví škodlivého uranu. Pro některé obce bylo toto zjištění naprostým překvapením.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

umyvadlo

umyvadlo | Foto: Archiv ČRo

Obce Palmzin a Semlow na severovýchodě Německa se o problémech s kvalitou pitné vody dozvěděly teprve od novinářů pořadu Report München.

V obou případech zjistila měření přes 23 mikrogramů uranu na litr vody. Přípustná hranice udávaná Spolkovým úřadem pro životní prostředí, přitom činí pouze 10 mikrogramů.

Každý desátý z celkem 8000 testů ukázal, že voda není vhodná pro přípravu kojenecké stravy. Podle toxikologa Hermanna Krušeno z univerzity v Kielu má i malé množství uranu škodlivý vliv na životně důležité procesy v ledvinách.

Hermann Dieter ze Spolkového úřadu pro životní prostředí televizi ARD řekl, že nejspolehlivějším řešením je používání uranových filtrů. Ty sníží přítomnost jedovatého kovu prakticky na nulu.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme