Němci a Francouzi chtějí brát dotace státům, které neplní uprchlické kvóty. Malta navrhuje opak

Německo, Francie a další země Evropské unie požadují po roce 2020 odebírat dotace členským státům, které nebudou přijímat uprchlíky. S tímto požadavkem vystoupily na úterním jednání ministrů v Lucemburku. Příjemci dotací jako Česká republika ale takové opatření odmítají. Česko kvóty na migranty dlouhodobě neschvaluje. Maltské předsednictví naopak navrhuje motivaci v podobě odměn za překročení kvót.

Lucemburk/Valletta Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Aby nás někdo trestal za naše názory jako suverénního státu, s tím Česká republika nebude souhlasit. Já jsem k tomu vyjádřila opravdu zásadní negativní stanovisko před všemi," řekla po jednání Radiožurnálu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová za hnutí ANO.

Ostrá vyjednávání o budoucí podobě evropských fondů a podmínkách jejich čerpání podle ní začnou příští rok. To už by Česká republika měla také vědět, kolik by po roce 2020 mohla z unijních fondů dostat.

„Rozpočet se sníží, čili všechny státy s tím musí počítat," uvedla ministryně v souvislosti s odchodem Británie. Některé země kvůli tomu chtějí, aby členské státy navýšily svůj příspěvek do unijního rozpočtu. Ani s tím Česko podle Šlechtové nesouhlasí.

Motivace z Malty

Za přijetí více uprchlíků, než nařizují kvóty, by v budoucnu mohly členské státy ale také dostávat finanční odměnu. Navrhuje to maltské předsednictví Evropské unie v reformě společného azylového systému. Radiožurnál má návrh k dispozici. Současných kvót se ale netýká. 

Ministři EU věří, že se blíží dohodě na reformě azylového systému. Česko kvóty nadále odmítá

Číst článek

Malta navrhuje, aby za každého uprchlíka přijatého nad rámec kvóty dostal stát v přepočtu přes jeden a půl milionu korun. Pokud kvótu nenaplní, pak by ale stejnou sumu za každého musel zaplatit.

Země budou muset podle tohoto návrhu přijmout minimálně polovinu předepsaného počtu migrantů. U druhé části jim nabízí možnost přijímání uprchlíků nahradit vyplacením peněz do unijní pokladny nebo vysláním expertů do operací na kontrolu migrace. Dokument, o kterém teď budou diskutovat unijní diplomaté, počítá s přerozdělením maximálně 200 000 uprchlíků ročně.

Maltský návrh je součástí snah unie reformovat stávající azylový systém. Ten se během uprchlické krize ukázal jako nedostatečný. Evropská komise navrhla, aby součástí reformy byly automatické kvóty na přerozdělování migrantů. Ty by se měly spustit v okamžiku, kdy nápor běženců na některý stát překročí stanovenou hranici.

Česká republika a další země střední a východní Evropy kvóty odmítají jako nefunkční. Členské státy i přes jejich odpor v roce 2015 prosadily přerozdělení 160 000 uprchlíků z Itálie a Řecka. Země si je mají rozebrat do letošního září. Zatím ale převzaly zhruba jen 17 000 migrantů.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme