Němci by euroústavu v referendu schválili

V Německu, pokud by se konalo referendum současně s francouzským a nizozemským, by měla euroústava dobré vyhlídky, potvrzuje Richard Hilmer z Infratestu. 52 % pro, 30 % proti. Před dvěma týdny to bylo ale 60 %, což svědčí o tom, že také v Německu roste europesimismus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín | Foto: berlinerfernsehturm.de

"Jen si to vezměte, tolik potu a dřiny a nakonec si vezmete ústavu a vůbec jí nerozumíte," říká starší muž a jeho manželka dodává: "Raději bychom chtěli zpět německou marku. Ze dne na den všechno zdražilo, o 80 %," stěžuje si berlínský důchodkyně a mladý muž si také stěžuje na drahotu.

Naopak pro ženu středního věku je Evropa báječná a pro tureckého přistěhovalce prima, protože hranice jsou otevřené a nikde už nejsou kontroly.

Pravicový europoslanec Elmar Brock v TV-Ard nicméně obhajuje, stejně jako kancléř Schröder ústavní smlouvu: "V její textu stojí, že ji mají ratifikovat do října roku 2006 ratifikovat a na tom by se nic nemělo měnit. Dvě země, které řekly NE, mohou volit znovu."

Brock také obhajuje jednotnou evropskou měnu: "Pro Německo je to velká věc. Problémy způsobil ale ministr financí svou deficitní politikou".

Euroústavu už přijal německý parlament 27. května.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme