Němci čekají premiéru filmu Poslední vlak

Do německých kin dnes přichází snímek Poslední vlak, který líčí deportaci berlínských Židů do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Německo-český film s řadou tuzemských herců, se točil převážně v okolí Prahy. Drama se netradičně odehrává většinou uvnitř dobytčáku, ve kterém se tísní stovka lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koleje smrti | Foto: Pavel Novák

688 lidí nastoupilo v dubnu 1943 nedobrovolně do posledního židovského transportu z Berlína do Osvětimi. Vyčištění německé metropole od "neárijců" měl být dárek k Hitlerovým narozeninám. Film režisérské i manželské dvojice Dana Vávrová - Joseph Vilsmaier popisuje útrapy šestidenní cesty vstříc jisté smrti.

Divák je doslova vtažen do prostředí nesnesitelné žízně, hladu a horka, ve kterém lidé rychle přicházeli o svou důstojnost. Vznik snímku podpořily taky Německé dráhy, které se před více než šedesáti lety na holokaustu podílely.

Jejich šéf Hartmut Mehdorn ale nedávno rozladil židovskou obec svým rozhodnutím nepovolit na velkých německých nádražích výstavu o železničních transportech dětí do vyhlazovacích táborů.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme