Němci chtějí vyznamenání pro dívku, která zemřela kvůli záchraně druhých

V Německu by mohla být in memoriam vyznamenána studentka, která zemřela na následky zranění poté, co zachránila dvě dívky před obtěžováním. Pod peticí už se sešly desetitisíce podpisů. Skutek Tugce Albayrakové si v uplynulých dnech připomínali lidé po celém Německu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němci si připomínají studentku Tugce, která zemřela, když se snažila pomoci dvěma dívkám | Foto: ČTK/AP

23letá Tugce byla v polovině listopadu ve fast foodu ve městě Offenbach nedaleko Frankfurtu nad Mohanem, když z restauračních toalet zaslechla volání o pomoc.

Zjistila, že tam skupinka mužů obtěžuje dvě dívky, a obětí se zastala. Později na parkovišti ale jeden z podezřelých Tugce napadl a udeřil ji do hlavy. Studentka upadla do kómatu, ze kterého už se neprobrala. V pátek ji její rodina nechala odpojit od nemocničních přístrojů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Desetitisíce Němců požadují vyznamenání pro studentku, která zemřela, když se snažila pomoci dvěma dívkám

Celý příběh Němce velmi zasáhl. Napříč celou zemí se lidé scházeli k vzpomínkovým akcím, zapalovali svíčky a vystavovali fotky mladé studentky.

„Věc je taková, že bych to klidně mohla být já nebo někdo z mých nejbližších, protože v podobné situaci je přece přirozené zasáhnout,“ vysvětlila jedna z organizátorek pouliční piety v Berlíně.

Svíčkami a květinami to ale nekončí. Už přes sto tisíc lidí podepsalo petici za udělení státního vyznamenání in memoriam. Tuto možnost zvažuje i německý prezident Joachim Gauck.

Německá policie dnes oznámila, že zřejmě našla klíčové svědkyně celého případu – obě dívky, které Tugce zachránila. Vyšetřovatelé zkoumají i video z útoku, které se bez souhlasu rodičů oběti dostalo na internet.

Čeká se také na výsledky soudní pitvy. K napadení se mezitím přiznal jeden z údajných útočníků. Jde o 18letého mladíka srbského původu. Zatím zůstává ve vazbě.


Zvětšit mapu

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme