Němci mají pod vlivem špionážní aféry větší zájem o zabezpečení svých dat

Na půdě německého parlamentu se bouřlivě debatuje o aktivitách americké tajné služby. Mimořádné zasedání vyvolala opozice, která požaduje udělení azylu Edwardu Snowdenovi. Zároveň obviňuje vládu kancléřky Angely Merkelové, že nepostupuje vůči americké vládě dost důrazně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Bundestagu zasedlo 631 poslanců

Do Bundestagu zasedlo 631 poslanců | Zdroj: Reuters

„Obvinění jsou vážná a je zapotřebí je vysvětlit,“ řekla dnes kancléřka Merkelová v parlamentu. Už na konci listopadu by měla dorazit do Berlína americká delegace. Počátkem příštího roku také ministr zahraničí Kerry. „Nesmíme dopustit, aby aféra NSA zcela ochromila německo-americké vztahy,“ prohlásil bezpečnostní expert SPD Oppenheimer.

Obě strany pravděpodobné příští velké koalice plánují do budoucna větší kontrolu práce tajných služeb. Udělení azylu Edwardu Snowdenovi, jak navrhuje strana Die Linke, odmítají.

V Německu se pod vlivem špionážní aféry množí jako houby po dešti takzvané cryptoparty. Skupina nadšenců se snaží šířit digitální osvětu a radit, jak alespoň částečně zabezpečit svá data v online světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nový fenomén Cryptoparty se zajímala zahraniční zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

„Ze setkání dvou tří lidí se dnes stala velká párty. Od okamžiku vypuknutí Snowdenovy aféry přichází kolem 80 lidí,“ tvrdí HaukeLaging, který tak dnes pořádá i několik cryptoparty do měsíce. Nejde o žádnou schůzku tajného spolku, o svých aktivitách informuje otevřeně na internetu.

Většina setkání začíná přednáškou.„Lidé musí vědět, před čím se chtějí chránit. Zda chtějí například před manželkou skrýt, že často chodí na lechtivé stránky,“ říká. To ale rozhodně není ten důvod, proč se elektroinženýr Hauke Laging rozhodl cryproparty pořádat.

„Považuji za velké nebezpečí, že všichni jsou dnes téměř celodenně online a většina lidí nemá žádné zabezpečení a ani netuší, co jim hrozí. Stačí, když má někdo trochu peněz, a může se velmi snadno nabourat do systémů,“ varuje.

Zájem o cryptoparty roste

Jedním z prvních návštěvníků cryptoparty byl Malte Dik. Dnes se i on snaží šířit základní znalosti o kryptografii.

„Jde o to, že tajné služby nebo i velké koncerny mohou vytvářet psychologické profily, sbírat data o chování lidí a to mohou v budoucnu snadno zneužít,“ říká. Právě obava z toho, v co může aféra velkého bratra sledujícího miliony mailů a telefonů po celém světě vyústit, žene mladé muže k dobrovolné osvětě.

Co tedy radí? „Každý krok pomáhá. I když čím si chcete být jistější, tím je to náročnější,“ myslí si. „Určitě bych nedoporučoval produkty od Applu nebo Google, které ochotně spolupracovaly s tajnými službami. To, že německé ministerstvo zahraničí používá po celém světě Linux, svědčí o důvěře v tento software,“ zní další rada.

Zájem o cryptoparty po celém Německu roste. Oba muži pořádají školení i pro novináře. Zároveň si jsou ale vědomi, že jejich aktivita je zatím jen malou kapkou v moři.

Klára Stejskalová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme