Němci mezi sebou vybrali 70 miliónů euro

Německo se dnes připojí k celoevropské vzpomínce na oběti asijské živelné katastrofy. Tisíce lidí pomáhají pak finanční pomocí. Jen galaprogram na televizním kanále SAT1 vynesl více než 10 miliónů euro v rámci programu ADH - Akce Německo pomáhá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

To je historicky nejvyšší dobročinný výtěžek. Skupina Toten Hosen se vzdala honoráře za koncert 30. prosince, a přispěla tedy 150 tisíci euro. Pomoc soukromých osob a firem dohromady už stoupla na 70 miliónů, vládní se může vyšplhat z 20 miliónů na půl miliardy euro. Podle ministryně pro rozvojovou pomoc Wieczorek-Zeul jde momentálně hlavně o dodávky pitné vody. Současně ale připouští, že pomoc je dlouhodobým úkolem, čili během na dlouhou trasu.

Ujala se také myšlenka kancléře Schrödera, že každý region by měl patronsky pomoci postižné oblasti v jihovýchodní Asii. V Porýní se během upravené silvestrovské show v Kolínské Aréně už na poslední den roku sešlo přes 600 tisíc euro.

Počet německých a švýcarských obětí ničivého zemětřesení a následných vln tsunami není stále konečný. Ze Spolkové republiky se pohřešuje přes tisícovka lidí, z Helvetské konfederace na 100. Šéfka konzervativní německé opozice Angela Merkelová požaduje uctění památky obětí a tedy uspořádání ekumenické mše za mrtvé. Vláda je proti, protože nepovažuje za etické pořádání smutečních akcí v době, kdy ještě není jasné, kolik obětí Německo vlastně má. Důležitější je pomoci těm, kteří přežili.

Nejpozději 12. ledna dorazí na Sumatru Jednotka rychlého nasazení Berlín a vojenská loď s dvěma vrtulníky. Na palubě je také záchranné středisko se dvěma operačními sály a možností pojmout až 100 pacientů, informuje ministr obrany Peter Struck.

Tváří v tvář mezinárodní solidaritě šokují také německou veřejnost zprávy o tom, že z nemocnice v Thajsku byl zřejmě unesen 12letý Christian. Po švédském chlapci a jeho únoscích zřejmě z pornobusinessu nyní pátrají dva švédští policisté přímo na místě.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme