Němci očekávají prohloubení evropské krize, Merkelová má ale jejich podporu

Prohloubení evropské krize očekává 85 procent Němců. Vyplývá to z průzkumu televize ARD. Dvě třetiny lidí v Německu si také myslí, že kancléřka Angela Merkelová zatím zvládá svou práci dobře. To je vůbec nejlepší výsledek od prosince 2009.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová v Praze | Foto: Filip Jandourek

Poslední dny se ocitla Angela Merkelová pod palbou kritiky. 160 ekonomů zveřejnilo petici kritizující její politiku během současné evropské dluhové krize.

Většina Němců si ale myslí, že si kancléřka vede dobře. Voliči jsou přesvědčení, že zvolila správný kurs.

Ocenění se jí překvapivě dostalo i z opozičního tábora. Někdejší sociálně demokratický kancléř Helmut Schmidt označil její kroky na posledním bruselském summitu za pozoruhodně taktický manévr.

I když Němci stojí za šéfkou své vlády, stále větší procento z nich je přesvědčeno, že Německo by už nemělo přispívat dalšími miliony na záchranu zadlužených evropských zemí. Němci tak dávají najevo čím dál větší nespokojenost s tím, že by se německé úspory měly rozplynout v pomoci zadluženým státům eurozóny.

Průzkum ukázal, že o případném přenesení větších pravomocí na Brusel by si Němci přáli rozhodnout v referendu, a tam by takovému kroku vystavili červenou. Většina je totiž přesvědčená, že o rozpočtové politice by si měla rozhodovat každá vláda sama.

Klára Stejskalová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme