Němci protestují proti příjezdu amerického prezidenta

V Berlíně s napjetím očekávají příjezd George Bushe. První návštěvu amerického prezidenta v Německu provázejí masová bezpečnostní opatření a protestní akce. George W. Bush přijede do Berlína sice až v půl deváté večer, ale už od včerejšího večera je uzavřeno pro automobilisty cntrum města. Odnešního dopoledne i některé vybrané stanice podzemní a rychlodráhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/AP

V centru Berlína proti příjezdu amerického prezidenta a jeho politice ve světě demonstrovaly desetitisíce lidí. Noviny se ptají, kde se vzal tak ostrá antiamerikanismus u obyvatel města, které Američané vzdušným mostem po válce zachránili před vyhladověním. Podle odborníků je příčinou takzvaná "ostalgie", tedy nostalgie východních Berlíňanů po časech NDR. K nim se přidává i část obyatel západních čtvrtí, kteří tradičně inklinovali k levičáctví.

George Bush se v Berlíně zdrží do čtvrtka. Ochranu mu má zajišťovat 600 agentů.

Americké velvyslanectví je zcela nepřístupné už od loňských útoků z 11. září a okolní ulice jsou zablokované. Na dnešek jsou ohlášeny další protesty. Ve čtvrtek se pro automobilový provoz i chodce neprodyšně uzavře celá oblast kolem hotelu Adlon, přilehlé Braniborské brány, kancléřství a Říšského sněmu, kde Bush odpoledne promluví těsně před odletem do Moskvy.

Markéta Kaclová, Karel Hanzelka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme