Němci ročně vyhodí do popelnic potraviny za 20 miliard eur

Jedenáct milionů tun potravin skončí v Německu každoročně v popelnicích. Spolková ministryně zemědělství Ilse Aignerová dnes v Berlíně představila studii, jak takové plýtvání zastavit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uzeniny, salámy, trhy v Německu | Foto: Klára Stejskalová

Každý Němec vyhodí za rok do koše přes 81 kilogramů jídla. Spočítáno na peníze, odpovídá to asi 235 eurům, v přepočtu tedy téměř šesti tisícům korun.

Možná pro někoho překvapivě se na vyhazování potravin do koše naprostou většinou podílejí domácnosti; restaurace, školy, jídelny jen 17 procenty a 5 procenty maloobchodníci.

A podle ministryně Aignerové by se miliony tun potravin, které končí na smetišti, daly minimálně o dvě třetiny snížit. S výrobci chce proto například debatovat o lhůtách trvanlivosti potravin. Některé z nich jsou totiž ještě naprosto kvalitní, i když podle data na výrobku už trvanlivost vypršela.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plýtvání potravinami v Německu mluvila naše tamní zpravodajka Klára Stejskalová v Odpoledním Radiožurnálu

Měl by být také tlak na výrobu menších balení. Například strana Zelených navrhuje, aby děti byly ve školách lépe vzdělávány, pokud jde o výživu, různé nutriční hodnoty a vztah k potravinám.

V odpadkových koších nejčastěji končí ovoce a zelenina, jejich podíl představuje asi 44 procent. Z dalších pak následuje pečivo a zbytky jídla. Ročně to jsou ovšem v Německu potraviny za 20 miliard eur.

Ještě koncem března by mělo v Berlíně dojít k velkému setkání zemědělců, výrobců potravin a spotřebitelských organizací a měla by se hledat strategie, jak takovému plýtvání do budoucna zabránit.

Klára Stejskalová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme