Němci se bojí povodní. Ve Francii sníh střídají mlhy

Kalamitní situace na severovýchodě Německa se uklidňuje jen zvolna. Na ostrově Fehmarn zůstávají některé obce stále odříznuté od světa. Přetrvává taky chaos v dopravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auto na sněhu | Foto: Fotobanka stock.xchng

Na severoněmecké dálnici A 20 hasiči dál vyprošťují několik po střechu zavátých aut, která tam uvízla o víkendu. Záchranářům ulehčuje situaci, že prakticky ustal silný vítr, který vytvářel až dvoumetrové závěje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poroblém s počasím v Německu shrnul v Ozvěnách dne tamní zpravodaj ČRo Jiří Hošek

S výpadky a značným zpožděním musejí počítat cestující na železnici, kde problémy přetrvávají i na spojnici Berlín - Greifswald - Stralsund. Se znepokojením sledují nápor zimy taky ekonomové.

Jen ve stavebnictví by se ztráty při tomto počasí mohly v prvním čtvrtletí vyšplhat na dvě miliardy eur. Masy sněhu dělají vrásky na čele taky vodohospodářům, kteří při prudké oblevě předpovídají dramatický vzestup hladiny Labe.

Počasí trápí Francii už týden

I Francie zažila kvůli počasí nemalé komplikace. Na trati například zůstal stát rychlovlak TGV z Paříže do Lyonu. Příčinou byla porucha dodávky elektřiny. Vlak 600 se zastavil v oblasti, kde se jezdi tou nejvyšší rychlostí, což zkomplikovalo provoz na celé trase.

Ve Francii už přestalo sněžit. Komplikací pro řidiče dnes ráno byly ale husté a mrznoucí mlhy. Studené počasí trápí Francii už přes týden.

Není se tedy co divit, když moderátorka ranních televizních zpráv radostí objala meteorologa, když oznámil, že ve čtvrtek se bude oteplovat.

Problémy na železnici i letištích

Doprava na mnoha místech Evropy má ale stále výpadky - ženevské letiště museli uzavřít, ve Frakfurtu zrušili některé lety, problémy hlásí Lyon a další letiště. Ani na silnicích nemají silničáři zdaleka vyhráno.

Železničáři se kromě závějí potýkají také s namrzlými trolejemi, jako například v okolí polských Katovic. V Polsku jsou také desítky tisíc domácností bez elektřiny.

Řada britských škol vyhrála bitvu se sněhem. Do velké části z nich už se děti dostanou a může se znovu učit.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme