Němci si podle Gaucka musí stále připomínat zločiny nacismu

Německá identita bez Osvětimi neexistuje, řekl německý prezident Joachim Gauck ve svém projevu v Bundestagu před německými poslanci a spolkovou vládou. V den osvobození koncentračního tábora Osvětim, který připadá právě na dnešek, si Německo oficiálně připomíná všechny oběti nacismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joachim Gauck na slavnostním shromáždění, Univerzita Karlova | Foto: Filip Jandourek

„Pamětní dny a výročí mohou ustrnout v rituály, ve vyprázdněné skořápky naplňované stále stejným zaklínáním se,“ řekl prezident Gauck.

Poznamenal, že Němci, kteří se narodili po válce, nejsou za zločiny nacismu zodpovědní, mají však zodpovědnost za to, že vzpomínka na tyto hrůzy zůstane v německé společnosti živá.

Osvětimská hrůza fascinuje i po letech. Památník ročně navštíví na 1,5 milionu lidí

Číst článek

„Holokaust pro ně sice nemusí být klíčovou součástí jejich německé identity, přesto však nadále platí, že německá identita neexistuje bez Osvětimi,” podotkl.

„Dokud budu naživu, budu trpět tím, že německý národ se svou úctyhodnou kulturou byl schopný těch nejhorších zločinů lidstva,” doplnil Gauck.

Pavel Polák, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme