Němci si zvolí nový Spolkový sněm

62 milionů Němců dnes v předčasných volbách rozhodne o dalším směřování své země. Z celkem 299 volebních obvodů dnes ale složení nového Spolkového sněmu budou vybírat jen ve 298. V obvodě Drážďany I totiž v průběhu kampaně zemřela kandidátka pro přímou volbu z řad krajně pravicové Národně demokratické strany Německa NPD a k volebním urnám se tam tak půjde až za 14 dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drážďany | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

Celkem 219.397 voličů v jednom ze dvou drážďanských obvodů dnes může v klidu relaxovat a rozhodnout se takticky až podle výsledků hlasování ve zbytku Německa. Právě to považuje za neregulérní asi půl tuctu stěžovatelů, kteří se kvůli tomu obrátili na Ústavní soud. Požadovali, aby se zveřejnění prozatímních výsledků pozdrželo.

Ústavní soud už ale oznámil, že odložené hlasování v části Drážďan neovlivní skutečnost, že se nový Spolkový sněm bude moci sejít a že bude usnášeníschopný. Čistě matematicky by na sporný volební obvod měly připadat dva z celkem 598 poslaneckých mandátů. Teoreticky bychom se tak při vyrovnanosti dnešního hlasování mohli jméno vítěze voleb dozvědět až 2. října.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme