Němci skeptičtí k výhodám rozšíření EU

Velká část Němců se domnívá, že chystané rozšíření Evropské unie nepřinese jejich zemi žádný užitek. Tento názor zastává 42 procent obyvatel Německa. Odborníci s nimi ale nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Až jednoprocentní zvýšení ekonomického růstu může přinést Spolkové republice rozšíření dosavadního jednotného trhu o dalších deset evropských zemí v roce 2004. Německo podle analytiků bude vedle Rakouska nejvíce těžit ze vstupu Polska, Česka či Maďarska.

Podle průzkumu televize ZDF obyčejní Němci nejvíce vítají přístup Maďarska, hned potom Česka. Na dalších místech je Polsko a Slovensko. Celkově však jen 17 procent obyvatel Spolkové republiky vidí v rozšíření Evropské unie výhody. Naopak 31 procent se obává komplikací.

Odborníci ale spoléhají hlavně na dohodnutá přechodná období, která odročí příliv nových pracovních sil v době, kdy se už ale otevřou nové trhy německým investicím.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme