Němci volí parlament. Průzkumy favorizují Merkelovou, ostře sledovaný je souboj o třetí místo

V Německu se od nedělních 8 hodin ráno volí nové složení Bundestagu. Občané spolkové republiky rozhodnou mimo jiné o tom, jestli zemi další čtyři roky povede kancléřka Angela Merkelová. Její konzervativní unie CDU/CSU je jasným favoritem hlasování. Velmi sledovaný bude i výsledek protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD), která se může stát třetí nejsilnější stranou v parlamentu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlamentní volby v Německu | Zdroj: Reuters

Volební místnosti se po celém Německu otevřely v neděli v 8 hodin ráno, na odevzdání svého hlasu budou mít lidé čas do nedělních 18 hodin večer. Hned po uzavření volebních místností budou zveřejněny odhady výsledků.

Dosavadní průzkumy veřejného mínění favorizovaly CDU/CSU, která by mohla dostat kolem 36 procent hlasů. Druhá by měla s odstupem skončit sociální demokracie, pro níž by se mohlo vyslovit okolo 22 procent voličů.

Preference AfD se v posledním týdnu před volbami pohybovaly mezi deseti až 13 procenty. Do Spolkového sněmu by se bez problémů měli dostat i svobodní demokraté (FDP), Zelení a Levice, všechny s podporou mezi osmi a 11 procenty voličů.

Takovéto volební výsledky by otevřely cestu buď k pokračování velké koalice CDU/CSU a SPD, nebo vládě CDU/CSU, FDP a Zelených. O tom, že i po volbách na čele kabinetu zůstane Merkelová, nepochybuje prakticky nikdo.

Server iROZHLAS.cz pro vás v neděli bude volby v Německu sledovat v online reportáži, kterou odstartuje v 16:30 hodin.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme