Němci vybírají nové složení Spolkového sněmu

Německo dnes rozhoduje o tom, kdo bude nejlidnatější zemi Evropské unie vládnout příští 4 roky. O přízeň více než 62 miliónů voličů se uchází 3500 kandidátů z 28 politických stran. Volební účast by se mohla pohybovat kolem 80 procent.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová na volebním mítinku

Angela Merkelová na volebním mítinku | Foto: Jiří Hošek

Očekává se těsný souboj mezi levicovým trojblokem a pravicovými stranami křesťanské unie a liberální FDP. Podle průzkumů až třetina oprávněných voličů do poslední chvíle nevěděla, pro koho se rozhodne.

Vyrovnanost levicového a pravicového tábora, stejně jako až čtvrtina nerozhodnutých voličů, přinutily německé strany vést kampaň až do poslední vteřiny. Kancléřka a předsedkyně CDU Angela Merkelová svým příznivcům připomněla, že rozhodovat může každý hlas.

Volební lídr SPD Frank-Walter Steinmeier zase svým přívržencům na poslední chvíli vštěpoval, aby se nedali zmást údaji z předvolebních průzkumů. Steinmeier je přesvědčený o tom, že sociální demokracie má stále šanci vyhrát.

Úplně opačně to vidí šéf liberálů Guido Westerwelle, který sebevědomě prohlásil, že jeho FDP zažívá poslední hodiny v opozici.

K účasti na hlasování vyzval své spoluobčany rezolutně prezident Horst Köhler. Ten v listu Bild am Sonntag napsal, že "nevoliči nemají v parlamentech zastoupení."

Vyhraje Merkelová?

Podle průzkumů má kancléřka Angela Merkelová ty nejlepší vyhlídky setrvat ve svém úřadě. Je ale zcela otevřené, jakou koalici nakonec povede. Křesťanští demokraté doufají ve vládní spolupráci s liberální FDP. K té by jim mohly dopomoci kontroverzní, tzv. převislé mandáty. V extrémním případě by černo-žlutá koalice mohla docílit většiny křesel ve Spolkovém sněmu, i kdyby získala jen 45 procent hlasů.

"Takto vzniklá koalice by neměla problém s legitimitou, maximálně tak demokraticko-teoretický problém. I ústavní soud převislé mandáty pro tyto volby potvrdil," uvádí berlínský politolog Gero Neugebauer.

Někteří politici a stovky voličů ale už naznačili, že by hlasování soudně napadli, pokud by se vládní koalice opírala o převislé mandáty.

Volební místnosti se otevírají v 8 a zavírají v 18 hodin.

Jiří Hošek, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme