Němci zamířili do volebních místností, favoritka Merkelová odvolila v Berlíně

Němci dnes rozhodují o novém složení parlamentu a také příští vládě nejsilnější evropské ekonomiky. K volbám se může vypravit 62 milionů lidí. Favoritem voleb je strana křesťanských demokratů CDU kancléřky Merkelové, která vládne Německu už od roku 2005, poslední čtyři roky pak v koalici s liberály z FDP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová s manželem odvolila v centru Berlína | Foto: Klára Stejskalová

Právě výsledek FDP pravděpodobně rozhodne o budoucí německé vládní koalici. Od minulých voleb ztratila strana na popularitě. V tuto chvíli se její preference pohybují kolem 5%, tedy kolem hranice nutné pro vstup do spolkového sněmu.

SPD a Zelení vstupovali do voleb s přáním vyprovodit Angelu Merkelovou z kancléřského úřadu. Průzkumy jim ale velké naděje nedávají. CDU se těší podpoře 40% německých voličů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V nejsledovanější volební místnosti v Německu byla i zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

Volebními kartami může ještě zamíchat Alternativa pro Německo. Euroskeptická strana prosazuje odchod Německa z eurozóny a návrat k německé marce.

Lídr SPD Peer Steinbrück odvolil dopoledne v Bonnu. Angela Merkelová vhodila svůj hlas do volební urny odpoledne v centru Berlína. Pak se odebrala do kancléřského úřadu a před šestou hodinou se přemístí do berlínské centrály CDU v domě Konráda Adenauera.

Volby provází obrovský zájem médií. V centrále CDU je akreditovánu přes tisíc novinářů.

Volební místnosti se zavřou v šest hodin večer. Prakticky hned poté zveřejní televize ZDF a ARD první odhady výsledků, založené na průzkumech ve volebních místnostech.

Němečtí voliči rozhodují o budoucím složení parlamentu. Někteří mají jasno, jiní váhají

Číst článek

Před pěti lety někteří členové volebních štábů prozradily takzvané exit polls už předem na twitteru. Šéf německé volební komise letos důrazně varoval před podobnými kroky. Za podobný přestupek pohrozil stranám vysokou pokutou ve výši 50 tisíc eur.

Mnozí politici také kritizují zveřejnění volebních průzkumů krátce před volbami nebo v případě Bildu dokonce v den voleb. Podle šéfa bundestagu Lammerta to může ovlivnit chování německých voličů.

Výsledky voleb i jejich analýzu si můžete poslechnout ve volebním speciálu Radiožurnálu dnes večer po osmé hodině.

Volební lístky | Foto: Pavel Polák

Němečtí Turci budou volit převážně sociální demokraty a Zelené

Číst článek

Igor Maňour, Klára Stejskalová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme