Němci zaplatí po nahrazení jádra více za elektřinu, tvrdí ekonom

Za jedenáct let zřejmě v Německu nebude fungovat ani jediná jaderná elektrárna, německá vládní koalice chce všech svých 17 jaderných zařízení nejpozději do roku 2022 uzavřít a s jadernou energetikou skončit. Jádro má být nahrazeno plynem a obnovitelnými zdroji, což vítají ekologové. Ani prognózy ekonomů neobsahují katastrofické scénáře, mimo jiné v tom vidí šanci pro české firmy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrné elektrárny

Větrné elektrárny | Foto: www.příroda.cz

Analytik Komerční banky Josef Němý se domnívá, že zrušení jaderných elektráren by mohlo paradoxně německou ekonomiku mírně podpořit, protože bude třeba urychlit výstavbu nových elektráren – plynových nebo z obnovitelných zdrojů. Negativní bude asi dopad na veřejné finance, protože německá vláda bude muset výstavbu z nějakých zdrojů podpořit.

„Kdyby Německo vystavělo nové jaderné elektrárny v rozsahu těch současných, stálo by to přes 60 miliard euro. Vynaložená částka na nové zdroje bude menší, protože Německo zřejmě půjde cestou úspor, snížení spotřeby proudu a tak dále, nicméně jak vysoké budou celkové ekonomické náklady kroku opuštění jaderné energie, je velmi těžké vyčíslit. Obrovskou sumu zřejmě zaplatí spotřebitelé prostřednictvím zvýšených cen elektřiny,“ odhaduje Němý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Komerční banky Josef Němý a Jan Rovenský z Greenpeace rozebírají ve Světě o druhé možné dopady německého rozhodnutí

Restrukturalizace německého energetického sektoru může být také velkou příležitostí pro české firmy, které by mohly do Německa dodávat komponenty do nových elektráren. Stejnou šanci mají také francouzské firmy, protože odstavené zdroje jsou v současné době hlavně na jihu Německa a je logické dodávat zdroje z Česka a z Francie.

V Německu se dá v budoucnosti očekávat růst cen díky určitému převisu poptávky nad nabídkou. „Podle našich odhadů by měly během letošního roku vyrůst v Německu ceny na 62 euro za MW a do roku 2015 až na 70 euro. České ceny by mohlo brzdit posilování koruny nebo regulace distribučních poplatků, ale i tak lze v příštích letech čekat růst elektřiny i v Česku,“ varuje Němý.

Němci jádro nenahradí uhlím, ujišťuje ekolog

Nahrazení německých jaderných elektráren především elektrárnami plynovými a větrnými vítá i vedoucí klimatického a energetického oddělení Greenpeace Jan Rovenský.

„Je to jednoznačně dobrá zpráva i pro země, ve kterých se těží uran, který Němci momentálně využívají. Ta by se mohla změnit ve špatnou, pokud by se Němci rozhodli jádro nahradit uhlím, ale v tuto chvíli o tom nejsou žádné signály. Němci mají uhlí dost, ale vzdávají se ho na ochranu klimatu,“ vysvětluje.

Německo má podle něj s Českou republikou společný obrovský potenciál v úsporách. Velkou výhodu však má, pokud jde o obnovitelné zdroje, ve větru na šelfu Severního moře. Tamní větrné elektrárny mají už teď větší kapacitu než všechny současné německé jaderné elektrárny.

„Ten potenciál ještě není vyčerpán, takže Němci budou v příštích letech ve velkém investovat do větrných elektráren,“ předpovídá.

Naďa Bělovská, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme