Němci zavedli hraniční kontroly na dálnici z ČR do Drážďan, bojí se prý převaděčů

Na dálnici vedoucí z Česka do Drážďan zastavují nyní řidiče němečtí policisté. Hraniční kontroly, které platí už od středy a které jsou zaměřené především na nákladní auta, zavedlo Německo v souvislosti s uprchlickou krizí – kvůli gradující situaci v Maďarsku a Srbsku a obavám z rostoucího počtu převaděčů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie na dálnici A17 kontroluje auta mířící do země z České republiky

Německá policie na dálnici A17 kontroluje auta mířící do země z České republiky | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Dálnice A17 navazuje na německé straně hranice na českou D8. Obě společně tvoří jednu z hlavních dopravních tepen mezi Českou republikou a Německem.

Důvodem kontrol jsou obavy z přílivu nelegálních migrantů. „Situace v Srbsku a Maďarsku by mohla vést k tomu, že se budou ve větším počtu objevovat převaděči,“ řekl agentuře DPA mluvčí spolkové policie v Pirně.

Kontroly na dálnici nebo na hraničních přechodech potkávají řidiči už od pondělí, nyní jsou však intenzivnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Němci zvedli hraniční kontroly na dálnici A17 vedoucí z Česka do Drážďan Aktuální informace přinesl berlínský zpravodaj ČRo Pavel Polák.

Zhruba pět kilometrů za hranicí na dálnici A17 policisté svedli dopravu do jednoho pruhu, kde navíc snížili rychlost, a vytipovaná auta posílají ke kontrole na odstavná parkoviště.

„Policisté se zaměřují především na dodávky. Viděla jsem tu auta třeba s rumunskou nebo bulharskou značkou. Kontrolují ale i osobní vozy. Kromě dokladů musí lidé ukázat i zavazadla,“ popsala reportérka Českého rozhlasu Gabriela Hauptvogelová.

Na české straně se zatím podobné intenzivní kontroly nechystají. „Počty běženců překračující naše hranice jsou konstantní a my budeme případně reagovat až na změnu tohoto stavu,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Každodenní kontakt s Němci

Už o víkendu zavedli Němci kontroly na hranici s Rakouskem, odkud zatím do Spolkové republiky Německo přichází většina uprchlíků.

Zatímco o dřívějším opatření se prý český ministr zahraničí Lubomír Zaoráálek (ČSSD) dozvěděl od svého německého protějška Franka-Waltera Steinmeiera až se zpožděním, nyní už je tomu bylo jinak.

Německá policie na dálnici A17 kontroluje auta mířící do země z České republiky | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Pan ministr mi to zdůvodňoval tím, že měli obavu kvůli organizovanému zločinu, že když to vyzradí dopředu, tak to ztratí efektivitu. Teď komunikuji s německou stranou každodenně,“ řekl Zaorálek.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) německé opatření vnímá jako přechodnou záležitost. Je to podle něj součást reakce na migrační krizi a selhání důsledné ochrany vnějších hranic Schengenu.

„Jsem přesvědčen, že je nutné, aby členské státy, co nejdříve začaly společně realizovat kroky k řešení migrační krize,“ uvedl Sobotka.

Zmínil konkrétně ochranu vnější hranice schengenského prostoru nebo zřízení takzvaných hotspotů, tedycenter, která budou rychle posuzovat a vyřizovat žádosti migrantů o azyl.

Europoslanci velkou většinou podpořili zavedení kvót pro přijímání uprchlíků

Číst článek

Posunout by se při hledání společného řešení mohli evropští politici příští týden. V úterý budou jednat ministři vnitra, ve středu lídři EU.

Součástí jednání bude zřejmě i téma kvót, neboli povinného přerozdělení uprchlíků, což navrhuje Evropská komise. Toto řešení však Česká republika odmítá.

„Pomáháme a budeme dále pomáhat na dobrovolné bázi. Je nutné, aby skončila neproduktivní debata o povinném přerozdělovacím mechanismu uprchlíků, který není správným řešením a přistoupili jsme k co nejrychlejší realizaci opatření pro skutečné řešení této krize,“ zdůraznil Sobotka.

ČRo, Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme