Němcova možná v den smrti sledovali. Police pátrá v řece po vražedné zbrani

Vyšetřovatelé smrti ruského opozičního politika Borise Němcova analyzovali záběry pouličních kamer, hledají vražednou zbraň a zkoumají informace operátorů o telefonních hovorech vedených na místě činu v centru Moskvy. Co se týká výsledků pátrání, jsou zatím policisté spíše skoupí, řadu podrobností o případu však přinášejí ruská média.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle listu Kommersant policisté předpokládají, že vrah svou zbraň po útoku na Němcova odhodil z mostu do řeky Moskvy.

S pomocí potápěčů a speciální techniky proto prohledávají dno toku v naději, že pistoli Makarov ráže devět milimetrů najdou. „I když patrně to výrobní číslo bude vybroušené, víme, že moderní technika tohle odhalit umí,“ poznamenal komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pátrání po vrazích ruského politika Borise Němcova mluvil komentátor ČRo Libor Dvořák

List Nězavisimaja gazeta dnes napsal, že kromě Němcovovy milenky Hanny Durycké policisté vyslechli další dva svědky vraždy – řidiče sněžného pluhu, který v době vražedného útoku projížděl po mostě, a jistého mladíka, který prý v téže době kráčel nedaleko za Němcovem. Zda získali nové poznatky, není známo.

V noci z pátku na sobotu, kdy byl Němcov zabit, podle ruských médií projížděl po mostě ještě další automobil, osobní vůz značky Ford.

Ruská agentura TASS napsala, že auto patří ochrance ruského ministerstva financí. Jeho řidič si prý po pracovní době se služebním vozem přivydělával taxikařením na černo. Kolem místa činu údajně projížděl už v době, kdy byl Němcov mrtvý.

Na veřejnosti se zatím z místa a doby činu objevil pouze jeden záběr. Podle Libora Dvořáka musejí mít policisté i další záběry, které s vraždou souvisejí. Třeba vůz, v němž jel Němcovův vrah, se prý podařilo vysledovat dva kilometry od místa činu.

„Potom se ví, že Němcovovo auto bylo sledováno celý den třemi jinými auty, která se dohromady šestkrát vystřídala,“ dodal Dvořák.

Vzpomínka v parlamentu

Památku mrtvého opozičního politika dnes minutou ticha uctila horní komora ruského parlamentu. Návrh věnovat Němcovovi pietní vzpomínku předložil místopředseda Rady federace Jevgenij Bušmin.

Němcov byl podle něj známým politikem, ve své době zastával významné vládní funkce. „Stal se opozičníkem, což je normální,“ poznamenal senátor.

Do vyšetřování se vložil také prezident Putin, který vyzval policii, aby zemi zbavila hanby a zabránila podobným tragédiím. „Tu největší pozornost je třeba věnovat ostře sledovaným zločinům včetně těch, které mají politické pozadí,“ řekl na schůzi vedení ministerstva vnitra.

ČTK, Český rozhlas, Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme