Němců je výrazně míň, než si mysleli. Počet obyvatel Berlína se snížil o 5 procent

Německo má míň obyvatel než se dosud myslelo. V Berlíně dnes zveřejnili výsledky prvního sčítání od sjednocení země. Podle něj žije v Německu 80 milionů 200 tisíc obyvatel. Tedy o milion a půl méně lidí, než dosud statistiky uváděly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlin, brána | Foto: Klára Stejskalová

Statistici dosud vycházeli z dat v případě Západního Německa ze sčítání z roku 1987, v případě někdejší NDR dokonce z ještě starších údajů z počátku 80. let a tato čísla aktualizovali podle veřejných registrů.

K největším odchylkám došlo v případě počtu cizinců. Dosud se uvádělo, že v Německu žije téměř 7,5 milionu cizinců, tedy těch co nemají německý pas, realita je o víc než milion sto tisíc nižší. A vzhledem k tomu, že jde o cizince, tak největší rozdíly jsou v případě velkoměst, jako je Berlín.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém sčítání lidu v Německu mluvila v pořadu Stalo se dnes na radiožurnálu berlínská zpravodajka Klára Stejskalová

Hlavní město zůstává největším, ale počet jeho obyvatel se dnes oficiálně o pět procent snížil. V Berlíně podle nového sčítání žije o 180 tisíc lidí méně, než se předpokládalo.

Pro Berlín, ale třeba i Hamburk, který je ve skutečnosti menší o 83 tisíc, to může znamenat značnou finanční ztrátu. O jak tučný příspěvek tato města přijdou, se podle ředitele německého svazu měst a obcí Gerda Landsberga teprve ukáže.

K největším odchylkám došlo v případě počtu cizinců. Dosud se uvádělo, že v Německu žije téměř 7,5 milionu cizinců, tedy těch co nemají německý pas, realita je o víc než milion sto tisíc nižší. A vzhledem k tomu, že jde o cizince, tak největší rozdíly jsou v případě velkoměst jako je Berlín. Hlavní město zůstává největším, ale počet jeho obyvatel se dnes oficiálně o pět procent snížil.

Nadpoloviční část Němců nemá vlastní bydlení

Dále se například ukázalo, že nadpoloviční část Němců bydlí v nájemních bytech. Nemá vlastní bydlení. To je ona statistika, která jen potvrzuje nedávno zveřejněné informace, že obyvatelé zadlužených jižních států jsou bohatší než Němci. Jinak samozřejmě podobně jako ve většině evropských zemí se ukazuje výrazné stárnutí populace. Pětina obyvatel je starší 65 let. V Německu žije o dva miliony žen víc než mužů.

Ke sčítání lidu došlo v Německu více než 20 let po sjednocení. Podobně jako v České republice ho provázely debaty o ochraně dat. Jedno sčítání bylo zrušeno kvůli žalobě u Ústavního soudu. Ke sčítání tak došlo teprve v roce 2011 na příkaz Evropské unie, tedy ve stejném roce jako v Česku.

Z finančních úsporných důvodů ale Němci zvolili jinou metodu. Nesčítalo se v celém Německu, ale víceméně byla vybraná podle statistického vzorku třetina obyvatel. Zbytek údajů se doplňoval z veřejných registrů.

Klára Stejskalová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme