Němec prodával žárovky jako topná tělesa, hrozí mu vězení

Dnešním dnem zmizel z obchodů další druh klasických žárovek – po stovkových a 75wattových se nesmí prodávat ani šedesátiwattové. Tento příkaz Evropské unie vyvolává debaty o smysluplnosti nařízení. A to nejen v Čechách. Vyzrát se na Unii pokoušel i jistý německý podnikatel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žárovka

Žárovka | Foto: Tomáš Adamec

Siegfried Rotthäuser totiž začal prodávat stowattové žárovky jako malá topná tělesa. Pod názvem „tepelné koule“ je nabízel za 1,69 eur a zavázal se z každé prodané žárovky darovat třicet centů na záchranu deštného pralesa. Na internetu mu jeho příznivci dokonce založili fanklub.

Jeho nápad se ale nesetkal s pochopením německých úřadů, proti Rotthäuserovi je vedeno soudní řízení. Na rozdíl od Česka ale v Německu nevznikl proti zákazu žárovek žádný výraznější odpor. Zákaz podporují čtyři z pěti Němců, doprodávanými žárovkami se předzásobila jen desetina domácností.

Diskuse o žárovkách ale v zemi přece jen existuje. Dnes vstupuje do kin rakouský film Bulb Fiction, jehož tvůrci si kladou otázku, zda jsou nové žárovky opravdu tak šetrné k životnímu prostředí a zda nejde spíš o vliv lobbyistů na politiky. Naznačovalo by to i další zdražení úsporných žárovek, jejichž cena během krátké doby stoupla až o 25 procent.

Klára Stejskalová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme