Německá armáda oslavila 50 let

Německá armáda Bundeswehr dnes slaví půl století své existence. Právě před padesáti lety bylo vytvořeno ministerstvo obrany a už v říjnu nastoupili do ozbrojených sil první dobrovolníci. V novém století Bundeswehr ale brání nejen Spolkovou republiku Německo, nýbrž i mír v mnoha oblastech světa: na Balkáně, v Afgánistánu či Africe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

Obecná branná povinnost je zárukou propojení občanů a vojáků, tvrdí ministr Stuck; v Německu totiž existuje odpor proti povinné vojně, jíž Němci chápou coby zpozdilou a občanská práva omezující instituci. Vojenskou prezenční službu hájí ovšem také kancléř Schröder.

Když si dnes Německo připomíná padesáté výročí vzniku ministerstva obrany, připomíná si i pevné propojení Bundeswehru s NATO. Mírové a nucené nasazení jednotek rychlého nasazení může být i životu nebezpečné, upozorňuje ministr Struck veřejnost na fakt, že němečtí vojáci budou zřejmě i nadále umírat na mírových frontách.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme