Německá CDU chce prosadit razantní daňové úlevy

Sanace škol a prémie za nákup nových vozů. To jsou některé z hlavních bodů, které chce do druhého balíčku na podporu německé ekonomiky prosadit CDU kancléřky Angely Merkelové. Vedení strany se na zasedání v Erfurtu vyslovilo rovněž pro značné daňové úlevy občanům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Spolkového kancléřství | Foto: Jiří Hošek

Do takzvaného druhého balíčku na posílení hospodářského růstu chce CDU za každou cenu prosadit zvýšení základní nezdanitelné položky ze 7664 eur na 8004 eura. Křesťanští demokraté by taky zároveň chtěli snížit příspěvek na zdravotní pojištění.

Takzvaný Pakt pro Německo, který vedení strany odsouhlasilo, rovněž počítá s pomocí ohroženému automobilovému průmyslu. Soukromé osoby by tak za nákup nového vozidla dostaly prémii od 1500 do 2000 eur. Tento mimořádný bonus omezený na dobu šesti měsíců by státní pokladnu přišel na necelé tři miliardy eur.

Sociální demokraté už předtím přišli s návrhem dotovat podobně vysokou částkou sešrotování vozidla staršího deseti let. Podle kancléřky Angely Merkelové by pak asi dvě třetiny přímých investic měly směřovat na modernizaci budov základních a vysokých škol.

Přečtěte si také:
Dopady hospodářské krize na Německo jsou tvrdší, než se očekávalo
Experti tlačí na kancléřku Merkelovou, aby odsouhlasila snížení daní
Bohatí by měli půjčit státu na krizi, navrhl politik německé sociální demokracie

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme