Německá jednání o koalici trvají už tři týdny. Řeší se i velké detaily

Od německých voleb uplynulo 51 dní. A zatím se nezdá, že by v příštích dnech došlo k vytvoření nového kabinetu. Vítězná CDU/CSU jedná o vytvoření vládní koalice se sociálními demokraty. Vedení všech tří stran zasedlo právě dnes ke kulatému stolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka CDU Angela Merkelová a Frank-Walter Steinmeier z SPD | Zdroj: Reuters

Stranám se zatím nedaří překlenout rozdílné postoje k různým tématům a nervozita ve všech táborech narůstá. SPD má navíc před stranickým kongresem, který začíná zítra, takže se hrají i hry určené sociálnědemokratické členské základně.

Opravdu velká pře se strhla například kvůli adopcím pro homosexuální páry a je stěží představitelné, že by CDU kancléřky Angely Merkelové na něco takového přistoupila.

Stejně tak je tomu u v Česku hojně sledované kauzy dálniční známky pro cizince. To je věc, na které trvá bavorská CSU, ale dalším dvěma stranám se to nelíbí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební vyjednávání v Německu sleduje zahraniční zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Novým „hitem“ neshod je všelidové referendum, věc, kterou chtějí zavést i některé strany v Česku. V Německu ho prosazuje SPD a nečekaně se k ní přidala bavorská CSU. CDU se to nelíbí, argumentuje tím, že všelidové referendum oslabuje roli parlamentu.

Zatím nedošlo k dohodě ani na pro SPD klíčovém tématu, jako je minimální mzda ve výši 8,50 eura na hodinu nebo v otázce dvojího občanství.

Koaliční dohoda musí být podrobná

V Německu se při koaličních rozhovorech jde skutečně do velkých podrobností. Vedle velkých témat, jako je postup při energetické revoluci po odchodu od jaderné energie, se řeší věci, jako je ochrana spotřebitelů, za jakých podmínek mohou být nasazeni němečtí vojáci do mezinárodních misí a podobně.

Koaliční dohoda bude velmi podrobná, aby v ní bylo co nejméně možností k jejímu případnému vypovězení a vypsání předčasných voleb.

Nakonec o velké koalici rozhodnou všichni členové SPD. Nehrozí, že po týdnech vyjednávání skončí koaliční dohoda pod stolem?

„Po volbách na začátku koaličních jednání byl odpor velký, určitě přes 50 procent. Především z Porýní Vestfálska, což je největší spolek s mocnou ministerskou předsedkyní. Ale čas hraje pro velkou koalici. Zda to nakonec stačí, ale nemám ponětí,“ říká politoložka Andrea Römmelová.

Klára Stejskalová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme