Německá kancléřka chce oživit euroústavu

Jaké jsou priority německého předsednictví G-osmičky a zejména Evropské unie v příštím roce? O tom dnes bude poslance na půdě Spolkového sněmu informovat kancléřka Angela Merkelová. Ta se už opakovaně nechala slyšet, že v popředí zájmu bude oživení Evropské ústavní smlouvy a energetické zásobování Starého kontinentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: AFP

"Než unijní předsednictví převezmou v roce 2008 Francouzi, chceme, aby byly konzultace kolem ústavní smlouvy završeny," uvedla Merkelová.

"Našim úkolem je předložit v červnu příštího roku průběžnou hodnotící zprávu, nic víc, nic míň! Rozhodně tato agenda není odložena na neurčito. Je nutné dospět v otázce základního unijního dokumentu k nějakému výsledku," řekla kancléřka na setkání se zahraniční novináři.

Německo chce také popohnat takzvaný Lisabonský proces, který má Evropu přeměnit na dynamickou, ale sociálně soudržnou ekonomiku. Ústředním tématem má být také energetické zásobování. "Evropa potřebuje jednotný trh s plynem a elektřinou," tvrdí Angela Merkelová.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme