Německá kancléřka Merkelová přiřkla část viny za finanční krizi americké vládě

Z podílu na kolapsu světových finančních trhů obvinila spolková kancléřka Angela Merkelová americkou administrativu. Záchranný balíček Bushovy vlády pak podle Merkelové přichází příliš pozdě. Kancléřka si taky představuje, že by Evropská unie měla přijmout přísnější pravidla pro fungování finančních trhů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: Jiří Hošek

Nezvykle nevybíravě zaútočila šéfka spolkové vlády na počínání americké vlády. Podle Merkelové to byla tvrdohlavost Bushovy administrativy v odmítání přísnější kontroly finančních trhů, co přispělo k rozpoutání nevídané krize.

V listu Münchner Merkur Merkelová zdůraznila, že americká a taky britská vláda nedostatečně podporovaly návrhy loňského německého předsednictví G8 na zajištění vetší transparentnosti finančních operací, ratingových agentur a hedgeových fondů.

Mnohasetmiliardový "záchranný balíček" americké vlády přichází podle kancléřky příliš pozdě. Časopis Der Spiegel mezitím přišel s informací, že se německá vláda chystá výrazně snížit odhad hospodářského růstu největší evropské ekonomiky z 1,2 na pouhého půl procenta.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme