Německá kancléřka Merkelová se propadá v žebříčcích popularity

Němečtí voliči vystavili kancléřce Angele Merkelové a jejímu kabinetu před odchodem na dovolenou špatné vysvědčení. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění pro televizi ARD by dnes CDU/CSU volilo jen 32% Němců. Na popularitě ztrácí i kancléřka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá premiérka Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Pokud by se volil kancléř přímo, Němci by momentálně nejraději viděli v čele vlády někdejšího ministra financí z SPD Peera Stenbrücka. Jde samozřejmě o fiktivní souboj, ale pro Steinbrücka by hlasovalo 48%, zatímco Angele Merkelové momentálně věří jen 37% voličů.

Hlavní výhradou je nejasný kurs vládní politiky a také to, že netuší, jaké postoje k aktuálním problémům kancléřka osobně zastává. Na druhou stranu naprostá většina Němců je přesvědčená, že Angela Merkelová dobře zastupuje a reprezentuje zemi ve světě. Určitě k tomu přispěla i nedávná, německými médii opěvovaná cesta do Spojených států.

Z dobrého výsledku se nemůže radovat ani vládní koalice. 32% je nejhorším výsledkem pro CDU/CSU v letošním roce a koaliční FDP se s pěti procenty potácí na hranici vstupu do parlamentu.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme