Německá katolická církev odškodňuje nuceně nasazené

Německá katolická církev vyzvala lidi nasazené za války nuceně v jejích zařízeních, aby se přihlásili o přímé odškodnění. Očekává zhruba 1000 žádostí s tím, že se zatím ohlásilo jen několik desítek poškozených, většinou polských občanů. Nevylučuje ani žádosti českých občanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nemocnicích, klášterech či zemědělských podnicích katolické církve na území Německa pracovalo za války odhadem 10 tisíc lidí. V souvislosti s odškodňovací kampaní spolkové vlády a průmyslových firem se také církev rozhodla vytvořit svůj vlastní fond ve výši pěti miliónů marek. Při očekávaném počtu až 1000 dosud žijících oprávněných by měl každý žadatel dostat zhruba 5000 marek (v přepočtu kolem 85 tisíc Kč). Nárok mají také nejbližší pozůstalí, jestliže kdysi nuceně nasazená osoba zemřela po 15. únoru 1999.

Zatímco evangelická církev vloží prostředky do společné desetimiliardové nadace německé vlády a podniků, katolická církev zvolila vlastní cestu. Žádosti lze podávat až do 31. prosince 2002 a jsou k dispozici například na internetové adrese www.caritas.de.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme