Německá krajně pravicová NPD má existenční finanční problémy

Asi jeden a čtvrt miliónu eur na příspěvcích od státu musí vrátit německá extremistická Národně-demokratická strana Německa. Berlínský soud ji tak potrestal za chyby a machinace v účetnictví. Krajně-pravicová formace je už delší dobu v prekérní finanční situaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pochod neonacistů (ilustr. foto) | Foto: Jiří Hošek

Národně-demokratickou stranu Německa dlouhodobě okrádal její vlastní pokladník, který z partajních účtů odvedl na 800.000 eur. Zhruba stejně vysokou částku musela navíc NPD už jednou vracet za neoprávněné čerpání příspěvků od státu.

Verdikt berlínského správního soudu přesto extremistická formace hodnotí jako úspěch. Původní pokuta, kterou jí vyměřil Spolkový sněm, byla totiž dvojnásobná. I tak je ale jasné, že kvůli nedostatku finančních prostředků bude moci NPD v letošním volebním superroce vést jen velmi skromnou kampaň.

Představitelé velkých německých (tedy parlamentních) stran se nepokrytě radují z existenčních problémů extremistů. Věří, že se NPD sama rozloží a nebude třeba ji zakazovat.

Přečtěte si také:
Šéf německé krajně pravicové NPD dostal podmínku za prokázaný rasismus
Dramatickou dohru měl sobotní pochod neonacistů v Drážďanech
V Německu se množí trestné činy s krajně-pravicovým pozadím
V Německu se znovu diskutuje o zákazu krajně-pravicové strany NPD
Německá krajně-pravicová strana NPD uspěla v komunálních volbách v Sasku
Pokus zakázat v Německu neonacistickou stranu NPD se prozatím odkládá

Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme