Německá Lufthansa ruší kvůli stávce letištního personálu téměř 900 letů

Na šesti německých letištích stávkuje pozemní personál. Aerolinky Lufthansa proto ruší skoro 900 letů. Podle odhadů Lufthansy postihne výpadek desetitisíce cestujících. Mezi zrušenými lety jsou i pravidelné linky mezi Mnichovem a Prahou a Frankfurtem nad Mohanem a Prahou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stroje letecké společnosti Lufthansa nevzlétnou

Stroje letecké společnosti Lufthansa nevzlétnou | Zdroj: Reuters

Tentokrát nestávkují piloti ani palubní personál, ale letištní zaměstnanci, kteří odbavují cestující a provádějí bezpečnostní kontroly. Požadují šestiprocentní zvýšení platů.

Protest svolal odborový svaz Verdi, který tak chce dosáhnout zvýšení mezd pracovníků v celém veřejném sektoru, tedy nejen letištního personálu.

Protest postihne celkem šest letišť, v Düsseldorfu, Dortmundu, Hannoveru, Kolíně nad Rýnem, ve Frankfurtu nad Mohanem a Mnichově.

Například v Mnichově se kvůli stávce uskuteční za celý den jen 90 letů. Letiště zrušilo všechny mezikontinentální spoje a velká část mezinárodních i vnitrostátních letů. Frankfurt mezikontinentální lety zachová, ruší ale většinu vnitrostátních spojení i značnou část spojů na evropských linkách.

Na ostatních letištích bude dopad stávky menší, i tak ale protestní akce postihne podle odhadů aerolinek desítky tisíc cestujících.

Stávka se dotkne i českých cestujících. Týká se to pravidelných linek Mnichov-Praha a Frankfurt nad Mohanem-Praha. Mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem zrušila Lufthansa tři páry spojů plánovaných na dopoledne. K pravidelnému provozu se vrátí po 14. hodině.

Mezi Prahou a Mnichovem aerolinky odvolaly také tři páry spojů, uskuteční se pouze let z Bavorska ve dvanáct hodin a z Ruzyně ve 13:25. Například ale linka společnosti Eurowings mezi Prahou a Düsseldorfem poletí podle plánu. A na ostatních zasažených letištích žádný spoj do Prahy naplánovaný nebyl.

Vedení Lufthansy označilo rozsah stávky za nepřiměřený. Podle členky představenstva aerolinek Bettiny Volkensové celý případ znovu ukazuje, že je nutné zavést pravidla pro vedení pracovních sporů v letectví.

Pomoci by prý mohlo například povinné smírčí řízení mezi zaměstnavatelem a odbory, které by nahradilo podobné stávky.

Odbory ale kritiku ze strany aerolinek odmítají. Podle vedení odborového svazu Verdi měli cestující dost času změnit plány, protože odbory ohlásily stávku už v pátek.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme