Německá ministryně školství přišla kvůli plagiátorství o doktorský titul

V sousedním Německu se při studiu opisovat nevyplácí a heslo padni komu padni platí pro všechny. Nevyhnulo se ani ministryni pro vědu a školství Annette Schavanové. Univerzita v Düsseldorfu jí dnes odebrala titul kvůli plagiátorství v doktorandské práci z roku 1980.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá ministryně pro vědu a školství Anette Schavanová | Zdroj: Reuters

Už před časem skupina expertů označila její doktorandskou práci za plagiát. Minimálně 60 z celkem 361 stránek jejího textu podle všeho současná ministryně opsala z jiných zdrojů, aniž by je citovala.

Rozhodnutí rady Filozofické fakulty Univerzity v Düsseldorfu bylo jednoznačné. Dvanáct členů hlasovalo pro odebrání titulu, dva byli proti a jeden se zdržel hlasování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli plagiátorství v doktorandské práci z roku 1980 přišla o titul německá ministryně školství ani ministryni pro vědu a školství Anetta Schavanová

Samotná ministryně je momentálně v Jihoafrické republice. Dosud jakékoli úvahy o svém odstoupení odmítala.

„Na druhé straně je těžko představitelné, že by vedla ministerstvo školství a ministerstvo pro vědu žena, která byla obviněna z opisování ve své vědecké práci. Navíc ta práce nese název Osoba a svědomí,“ poznamenala zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová.

Přestože je Schavanová oblíbenkyní kancléřky Merkelové, bude tlak na její odstoupení velký. Už předloni kvůli opisování přišel o titul doktora práv tehdejší populární německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg.

Milan Kopp, Klára Stejskalová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme