Německá nadace může vyplácet nuceně nasazeným už v únoru

Nadace německé vlády a podniků, která se chystá odškodnit lidi nasazené za války nacisty na nucené práce, nevylučuje zahájení výplat už příští měsíc. O uplynulém novoročním víkendu na to poukázal předseda nadace Michael Jansen s tím, že předpokladem je odmítnutí posledních hromadných žalob obětí u amerických soudů očekávané koncem ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výplaty by mohly začít už v polovině února, konstatoval Jansen v rozhlasové stanici Deutschlandradio. Postižení by mohli dostat první peníze přesto, že německé podniky dosud nedaly dohromady požadovanou částku. Firmy zároveň popírají spekulace, že by schodek mohly nahradit úvěry.

V odškodňovacím fondu, kam mají vláda a firmy vložit po pěti miliardách marek, podnikům dosud chybí 1,6 miliardy. Německý průmysl se tak dostává pod stále silnější tlak a hrozí mu, že se kvůli chybějícím prostředkům ocitne ve špatném světle. Ke vkladům se moc nemají menší a střední podniky, a tak se spolkový prezident Johannes Rau v závěru minulého roku obrátil osobním dopisem na zhruba 1000 středních podniků, aby dostály své historické odpovědnosti.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme