Německá nadace může vyplácet nuceně nasazeným už v únoru

Nadace německé vlády a podniků, která se chystá odškodnit lidi nasazené za války nacisty na nucené práce, nevylučuje zahájení výplat už příští měsíc. O uplynulém novoročním víkendu na to poukázal předseda nadace Michael Jansen s tím, že předpokladem je odmítnutí posledních hromadných žalob obětí u amerických soudů očekávané koncem ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výplaty by mohly začít už v polovině února, konstatoval Jansen v rozhlasové stanici Deutschlandradio. Postižení by mohli dostat první peníze přesto, že německé podniky dosud nedaly dohromady požadovanou částku. Firmy zároveň popírají spekulace, že by schodek mohly nahradit úvěry.

V odškodňovacím fondu, kam mají vláda a firmy vložit po pěti miliardách marek, podnikům dosud chybí 1,6 miliardy. Německý průmysl se tak dostává pod stále silnější tlak a hrozí mu, že se kvůli chybějícím prostředkům ocitne ve špatném světle. Ke vkladům se moc nemají menší a střední podniky, a tak se spolkový prezident Johannes Rau v závěru minulého roku obrátil osobním dopisem na zhruba 1000 středních podniků, aby dostály své historické odpovědnosti.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme