Německá opozice chce prošetřit aktivity zpravodajské služby

Možná už dnes se německé opoziční strany dohodnou na vytvoření zvláštního parlamentního vyšetřovacího výboru. Zelení, liberálové a postkomunisté chtějí vnést jasno do působení německé zpravodajské služby za války v Iráku a do otázky údajných tajných věznic americké CIA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

K ustavení takového výboru je zapotřebí pětadvacetiprocentní podpory poslanců Bundestagu. Tolik hlasů sice dají tři opoziční strany dohromady. Narazí ale podle všeho na přísná parlamentní pravidla pro zacházení s informacemi o činnosti tajných služeb. Členové příslušného kontrolního grémia Bundestagu tak třeba nemohou o průběhu svých jednání informovat ani špičky parlamentních frakcí.

Zelení a postkomunisté volají po uvolnění těchto pravidel. Vláda se ale obává, že by pak byly ohroženy probíhající zpravodajské operace, životy agentů i spolupráce s tajnými službami spřátelených zemí.

Obě nejsilnější strany v Německu se domnívají, že zvláštní vyšetřovací výbor není zapotřebí. Všechny otázky může podle nich zodpovědět vláda, kontrolní grémium Bundestagu nebo už existující poslanecké výbory.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme