Německá opozice je ostře proti přítomnosti bundeswehru v Libanonu

Debata o případném vyslání vojáků do mírové mise v Libanonu se v Německu stala žhavým politickým tématem. Opozice se staví ostře proti podílu vojáků bundeswehru na konfliktu, kterého se účastní Izrael. Účast německých vojáků si vyžádal sám izraelský premiér Olmert.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wiesel | Foto: FAS

Německé politiky jímá hrůza při pomyšlení, že by na libanonské hranici proti sobě případně mohli pozvednout zbraň vojáci bundeswehru a izraelská armáda. Podle předsedy SPD Becka by se tenhle problém dal elegantně vyřešit.

"Dokážu si dobře představit, že by německé vojenské námořnictvo mohlo hlídkovat u libanonského pobřeží a naši policisté by zase mohli pomáhat zajišťovat libanonsko-syrskou hranici," řekl Beck stanici ARD. Předseda CSU Stoiber to ale odmítl s odůvodněním, že "Německo musí Izraeli z historických důvodů pomoci jiným způsobem."

Podle ministra zahraničí Steinmeiera ale izraelská vláda ani velká část tamní veřejnosti nevidí v přítomnosti německých modrých přileb problém. Židovský publicista Michel Friedman si myslí, že "nastal historický okamžik přiznat barvu a převzít odpovědnost za izraelskou bezpečnost".

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme