Německá policie bude na letácích informovat Čechy o právech při kontrolách

Bavorští policisté začnou kontrolovaným českým řidičům v německém pohraničí rozdávat dvojjazyčný leták. Z něho by se Češi měli dozvědět, jaká práva při kontrolách mají a co si vůči nim mohou němečtí muži zákona dovolit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontrola německé policie (ilustrační foto) | Foto: Jiří Hošek

Na průběh kontrol, které se po rozšíření schengenského prostoru přesunuly od hranic dále do německého vnitrozemí, si čeští řidiči dlouhodobě stěžují.

České ministerstvo vnitra dnes Radiožurnálu potvrdilo, že ke dnešnímu dni eviduje přibližně 150 stížností na kontroly, které zaváněly nezákonnou šikanou.

Řidiči se při nich museli často vysvléci do spodního prádla a podrobit se prohlídce tělesných dutin, policisté jim také převrátili auto naruby. Taková kontrola pak trvala i několik hodin.

Úřady si na tento postup stěžují i u Evropské komise s tím, že to je v rozporu s kodexem Schengenské smlouvy. Němci se zase brání, že jde o běžné silniční kontroly, a důkladnější prohlídky odůvodňují obavami ze zvýšené kriminality.

Pro kontroly platí jiná pravidla

V Německu navíc platí pro silniční prohlídky jiná pravidla než u nás. Policista tam nemusí mít žádné podezření, že je něco v nepořádku, může zastavit dokonce i v civilu každého, koho se mu zachce, pokud se prokáže služebním průkazem.

Právě na tyto odlišnosti mají upozornit rozdávané informační letáky s vyjmenovanými právy, které řidiči při kontrolách mají.

Podobné problémy s těmito "velmi důkladnými" silničními prohlídkami řeší také Poláci a Slováci. Stejně jako Česko vznesli stížnost u Evropské komise, která se jí bude zabývat.

Reportáž ze silniční akce německých policistů nabídne Radiožurnál zítra v pořadu Zblízka po deváté hodině.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme