Německá policie obnovila kontroly na hranici s Rakouskem, tvoří se dlouhé kolony

Na hraničních přechodech mezi Rakouskem a Německem se tvoří až několikakilometrové kolony. Německá policie dočasně obnovila kontrolu cestovních dokladů. Snaží se tak zbrzdit příliv migrantů. Přes noc nejezdily mezi Rakouskem a Německem ani vlaky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německo zavedlo kontroly na hranicích s Rakouskem

Německo zavedlo kontroly na hranicích s Rakouskem | Foto: Pavel Polák

Nejhorší situace je na dálničních tazích A3 a A8.

„Podle aktuálních informací se na dálnici A3 tvoří až 7kilometrová kolona. Během dne by měla narůstat,“ potvrzuje přímo z místa zpravodaj Pavel Polák.

Podobná situace je na dálnici A8 ze Salzburgu, kde se tvoří čtyřkilometrová kolona. Policie svedla dopravu do jednoho pruhu a ke kontrole si vybírá jen podezřelá vozidla.

„Kontroly na hranicích odhalily například jednoho pašeráka z Itálie, který převážel osm Syřanů," říká Polák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dočasné zavedení kontrol na hranicích Německa s Rakouskem omezilo dopravu. Více od Pavla Poláka a analytika ÚMV Vladimíra Handla

Policie kontroluje i okresní silnice u hranic.

„Například na mostě přes řeku Inn v německém městečku Simbach, které sousedí s rakouským městem Branau, stojí čtyři němečtí policisté a kontrolují každé auto. Když přijede dodávka, otevírají se zadní dveře,“ popisuje Polák.

Podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmana budou kontroly na německo-rakouských hranicích trvat několik týdnů.

Německé dráhy dnes ráno částečně obnovily železniční provoz s Rakouskem uzavřený v neděli kvůli přílivu migrantů. Na klíčové trati spojující rakouský Salzburg s bavorským Mnichovem ale vlaky stále nejezdí, protože na trati se pohybují lidé.

Na salzburgském nádraží uvízlo na tisíc uprchlíků, kteří měli namířeno do Německa a teď nevědí, co s nimi bude.

Německo zavedlo kontroly na hranicích s Rakouskem | Foto: Pavel Polák

Dočasné kontroly na svých hraničních přechodech s Maďarskem a Rakouskem zavedlo Slovensko. Na hranicích s Maďarskem pak také Rakousko.

To kvůli přílivu uprchlíků nasadí i armádu. Podle kancléře Wernera Faymanna budou hlavně pomáhat s humanitární akcí ve vnitrozemí.

Policisté jsou i na českých hranicích

České úřady se bojí, že migranti směřující do Německa teď půjdou oklikou přes naše území. Na hranicích s Rakouskem je proto víc policistů.

Na německé dálnici A3 kontrolují policisté namátkově automobily | Foto: Reuters

Na hranici u přechodu Dolní Dvořiště hlídá celkem sedm policistů. Kontrolují každé auto, které jede směrem do Čech. U nákladních aut otevírají každý přívěs a prohlížejí náklad. U osobních aut a dodávek kontrolují kufry. V autobusech se policisté mezi cestujícími projdou a podívají se do zavazadlového prostoru.

„Provoz tu byl dosud celkem plynulý, teď se tu utvořila poněkud delší kolona, chvílemi dlouhá až několik stovek metrů. Směrem do Rakouska takové kontroly nejsou, hranice je průjezdná. Rakouská policie kontroluje dál od hranic, většinou na odpočívadlech,“ hlásil v poledne reportér Martin Pokorný.

Německá hlídka zadržela auto, ve kterém jeli syrští uprchlíci | Foto: Reuters

V Horním Dvořišti zase policisté kontrolují vlaky přijíždějící z rakouského Summerau. „Ani tady žádné uprchlíky nenašli. To se ale může během dne změnit. Denně tu projíždí pět mezinárodních vlaků,“ upřesňuje reportérka Mária Pfeiferová.

Stejné kontroly probíhají v Jihočeském kraji i na vlakovém nádraží v Českých Velenicích, kam přijíždějí vlaky z rakouského Gmündu.

Vlaky ze Salzburgu do Mnichova stále nejezdí. Uprchlíci přečkali noc v garážích | Foto: Reuters

Opatření jsou podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) i určitým vzkazem. Podle něj jsou migrační vlny řízeny zločineckými organizacemi.

„Jsou velice dobře organizované. Pokud bychom jižní hranici tímto způsobem neřešili, tak by se mohlo stát, že se staneme hlavní migrační trasou do Spolkové republiky Německo,“ řekl v Ranním interview Radiožurnálu ministr Chovanec.

Včera bylo podle něj na území České republiky zadrženo 11 migrantů. „Zatím se sem žádná vlna nepřesouvá. Chceme ale být efektivní, připravení a nechceme dát šanci tomu, abychom se stali hlavní migrační vlnou,“ dodal.

Maďarští policisté dorazili na srbsko-maďarskou hranici | Foto: Reuters

Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO považuje opatření za předčasná: „Myslím si, že se nás to skutečně netýká. U nás je asi 960 uprchlíků, všichni chtějí do Německa.“

Zavést hraniční kontroly na hranici s Rakouskem se Česko podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nechystá:

Do Německa nejspíš letos přijde až jeden milion uprchlíků. Uvedl to dnes německý vicekancléř Sigmar Gabriel, který toto číslo sdělil v dopise adresovaném členům vládní sociální demokracie (SPD). Odhady ministerstva vnitra dosud hovořily o 800 000 běženců.
Zdroj: ČTK

„Vím, že ministr vnitra a policie vykonávají celou řadu činností, ale není to tak, že bychom museli opakovat podobné kroky a zřizovat přímo kontrolu na hranicích a podobně. Myslím si, že situace v České republice je v této chvíli odlišná.“

Německé hraniční kontroly znepokojily i Polsko. Varšava se obává zavedení kontrol i na polsko-německé hranici. V Německu pracuje přes půl milionu Poláků, mnoho z nich přejíždí hranici každý den nebo týden. Uprchlická krize jim tak může způsobit nečekané komplikace.

Migranti zatím dál živelně proudí do Evropské unie ze Srbska. Snaží se dostat na maďarské území předtím, než vstoupí o půlnoci v platnost přísnější zákony. Srbsko-maďarskou hranici podle agentury pro uprchlíky OSN překročilo v neděli na 10 tisíc lidí. Podobný počet se očekává i dnes.

Čtyři tisícovky maďarských vojáků pomohou prosadit přísnější protiimigrační zákony, které začnou platit od úterý 15. září | Foto: Reuters

Pavel Polák, Martin Pokorný, Michaela Vydrová, Mária Pfeiferová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme