Německá policie uvolňuje cestu pro vlak s jaderným odpadem

Transport vyhořelého jaderného paliva do úložiště v německém Gorlebenu nabral mnohahodinové zpoždění, podle posledních zpráv se ale policii podařilo cestu uvolnit. V noci strážci zákona z kolejí doslova odnesli tři a půl tisíce demonstrantů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté uvolňují mladíka, který protestuje proti úložišti jaderného odpadu v německém Gorlebenu a který se připoutal řetězem ke koleji na železniční trati. Snímek je z oblasti u města Lueneburg

Policisté uvolňují mladíka, který protestuje proti úložišti jaderného odpadu v německém Gorlebenu a který se připoutal řetězem ke koleji na železniční trati. Snímek je z oblasti u města Lueneburg | Zdroj: Reuters

Odpor k jaderné energetice a proti vytvoření úložiště jaderného odpadu spojil řadu Němců. Do dolního Saska dorazil transport s radioaktivním nákladem, v Dannenbergu protestují tisíce lidí.

„Nádraží v Dannenbergu je neprodyšně uzavřeno,“ informuje z místa protestů zpravodajka v Německu Klára Stejskalová. Nejčastějším sloganem protestujících je „Nechceme atomový odpad v Gorlebenu“.

Protest s sebou nese blokády a jiné protestní akce tisícovek ekologických aktivistů, kteří v sobotu dokonce odhrabovali štěrk z železničního náspu. Tvrdé jádro demonstrantů hází na strážce zákona kamení a lahve. Protest přijeli podpořit i místní na zemědělských strojích, které by se měly zapojit do blokády silnice v okamžiku závěrečné fáze transportu.

Čtyři další odpůrci využívání energie z jádra se mezi Lüneburgem a Dannenbergem propojili na železničním náspu betonovou rourou. Policie se je snaží pomocí sbíječky osvobodit.

Železničáři museli dokonce odříznout desetimetrový kus kolejnice, aby z náspu dostali sedmičku připoutaných členů Greenpeace.

Na silnici ke Gorlebenu aktivisté navršili pyramidy ze štěrku, bláta, stromů a beden od brambor.

Policie podle vlastních slov nemusela sáhnout k použití síly. Aktivisté si naopak novinářům postěžovali na hrubé zacházení. Zda bude dnes nutné nasadit proti demonstrantům těžkou techniku spolu s obušky a slzným plynem, se ještě uvidí.

Překládání 120tunových kontejnerů Castor z vagónů na nákladní auta by mohlo ohrozit ještě počasí. Obří jeřáb totiž může provozovatel meziskladu v Gorlebenu nasadit jen do určité síly větru. Podle meteorologů by dnes mohlo foukat opravdu silně.

Jiří Hošek, Klára Stejskalová, Jana Gulda, Eva Presová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme