Německá policie vyšetřuje další podezřelé kvůli kolínským incidentům

Sedm lidí zatím policie podezřívá z toho, že o silvestrovské noci okrádali nebo sexuálně obtěžovali ženy v Kolíně nad Rýnem. I kdyby se skutečně jednalo o viníky, byl by to zřejmě stále jen zlomek z celkového počtu. Incidenty mají dopad i na turistický ruch ve městě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolín nad Rýnem, světelná tabule vyzývající k obezřetnosti před zloději (ilustrační foto)

Kolín nad Rýnem, světelná tabule vyzývající k obezřetnosti před zloději (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Včera policie informovala o třech podezřelých ze silvestrovských útoků, dnes už jich má sedm.

Lidí, kteří na náměstí u kolínského chrámu a nádraží ve skupinkách okrádali nebo obtěžovali ženy, však bylo zřejmě mnohem víc. Očití svědci mluví o desítkách pachatelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O silvestrovských incidentech v Kolíně nad Rýnem mluvila redaktorka Pavlína Nečásková

Vyšetřovatelé pátrají po mladých mužích severoafrického či arabského vzezření, kteří mluvili arabsky. Vycházejí při tom hlavně z výpovědí obětí a ze záběrů kamerového systému. Mluvčí policie však přiznal, že dohledat identitu všech útočníků bude velmi obtížné.

Policie v Kolíně nad Rýnem dostala v souvislosti s útoky už více než stovku trestních oznámení. Tři čtvrtiny z nich se týkají sexuálních útoků na ženy.

Pověst města Kolína nad Rýnem incidenty utrpěla. Podle informací místního turistického centra má řada turistů obavy o svou bezpečnost. Centrum už hlásí první zrušené dovolené.

„Nikdo tam nebyl“

Oblastní i vrcholní němečtí politici mluví o tom, že kolínská policie bude muset změnit svůj přístup, aby se už podobná situace nikdy neopakovala. Policie čelí kritice za to, že měla v ulicích na Silvestra málo lidí a nedovedla proti útočníkům zakročit.

„Hledaly jsme pomoc. Běžely jsme k policejním vozům, ale nikdo tam nebyl,“ popsala jedna z napadených žen. „Všichni víme, že policie v tuto chvíli trpí nedostatkem lidí a nezvládá takové situace. A tak se dějí ženám takovéhle věci,“ dodala.

Selhání policistů, kteří neměli situaci pod kontrolou, zmiňuje i interní policejní zpráva, z níž cituje německý server Spiegel online.

Výtržníci prý odpalovali rachejtle i na zasahující policisty, kterých bylo ve srovnání s podnapilými mladými muži několikanásobně méně. Policisté podle zprávy viděli mnoho vystrašených lidí a také plačící ženy, které se staly oběťmi sexuálních útoků. Identifkovat útočníky údajně nebylo možné kvůli agresivitě mladých mužů.

Diskuse o migraci

Incident se promítl i do diskuse o uprchlících v Německu. Někteří lidé jím argumentují proti přílivu cizinců a vřelé azylové politice. Zatím však není zcela jasné, kdo vlastně útočníci byli.

Třeba podle ministra vnitra německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Ralfa Jägera by klidně mohlo jít o snahu pravicových extrémistů šířit nenávist vůči imigrantům.

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas zase prohlásil, že jestli skutečně mezi viníky byli žadatelé o azyl, budou rychle navráceni zpět do zemí, ze kterých přišli.

Spiegel online píše, že podle zprávy byli útočníci muži s migrační minulostí, v jednom citovaném případě se prý jednalo i o uprchlíka ze Sýrie.

ČRo, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme