Německá policie vyšetřuje další podezřelé kvůli kolínským incidentům

Sedm lidí zatím policie podezřívá z toho, že o silvestrovské noci okrádali nebo sexuálně obtěžovali ženy v Kolíně nad Rýnem. I kdyby se skutečně jednalo o viníky, byl by to zřejmě stále jen zlomek z celkového počtu. Incidenty mají dopad i na turistický ruch ve městě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolín nad Rýnem, světelná tabule vyzývající k obezřetnosti před zloději (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Včera policie informovala o třech podezřelých ze silvestrovských útoků, dnes už jich má sedm.

Lidí, kteří na náměstí u kolínského chrámu a nádraží ve skupinkách okrádali nebo obtěžovali ženy, však bylo zřejmě mnohem víc. Očití svědci mluví o desítkách pachatelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O silvestrovských incidentech v Kolíně nad Rýnem mluvila redaktorka Pavlína Nečásková

Vyšetřovatelé pátrají po mladých mužích severoafrického či arabského vzezření, kteří mluvili arabsky. Vycházejí při tom hlavně z výpovědí obětí a ze záběrů kamerového systému. Mluvčí policie však přiznal, že dohledat identitu všech útočníků bude velmi obtížné.

Policie v Kolíně nad Rýnem dostala v souvislosti s útoky už více než stovku trestních oznámení. Tři čtvrtiny z nich se týkají sexuálních útoků na ženy.

Pověst města Kolína nad Rýnem incidenty utrpěla. Podle informací místního turistického centra má řada turistů obavy o svou bezpečnost. Centrum už hlásí první zrušené dovolené.

„Nikdo tam nebyl“

Oblastní i vrcholní němečtí politici mluví o tom, že kolínská policie bude muset změnit svůj přístup, aby se už podobná situace nikdy neopakovala. Policie čelí kritice za to, že měla v ulicích na Silvestra málo lidí a nedovedla proti útočníkům zakročit.

„Hledaly jsme pomoc. Běžely jsme k policejním vozům, ale nikdo tam nebyl,“ popsala jedna z napadených žen. „Všichni víme, že policie v tuto chvíli trpí nedostatkem lidí a nezvládá takové situace. A tak se dějí ženám takovéhle věci,“ dodala.

Selhání policistů, kteří neměli situaci pod kontrolou, zmiňuje i interní policejní zpráva, z níž cituje německý server Spiegel online.

Výtržníci prý odpalovali rachejtle i na zasahující policisty, kterých bylo ve srovnání s podnapilými mladými muži několikanásobně méně. Policisté podle zprávy viděli mnoho vystrašených lidí a také plačící ženy, které se staly oběťmi sexuálních útoků. Identifkovat útočníky údajně nebylo možné kvůli agresivitě mladých mužů.

Diskuse o migraci

Incident se promítl i do diskuse o uprchlících v Německu. Někteří lidé jím argumentují proti přílivu cizinců a vřelé azylové politice. Zatím však není zcela jasné, kdo vlastně útočníci byli.

Třeba podle ministra vnitra německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Ralfa Jägera by klidně mohlo jít o snahu pravicových extrémistů šířit nenávist vůči imigrantům.

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas zase prohlásil, že jestli skutečně mezi viníky byli žadatelé o azyl, budou rychle navráceni zpět do zemí, ze kterých přišli.

Spiegel online píše, že podle zprávy byli útočníci muži s migrační minulostí, v jednom citovaném případě se prý jednalo i o uprchlíka ze Sýrie.

ČRo, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme