Německá policie zasahuje na místech spojených s teroristou Amrim. Prohledává mešitu i vazební cely

Německá policie od úterního rána provádí v Berlíně rozsáhlou razii proti radikálním islamistům. Prohledává především místa spojená s činností mešity ve čtvrti Moabit, kterou navštěvoval mimo jiné Tunisan Anis Amri, pachatel teroristického útoku na berlínský vánoční trh z loňského prosince. Informovala o tom agentura DPA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie v okolí obchodního domu Olympia | Zdroj: Reuters

"Razie se účastní přes 450 policistů. Akce souvisí se vydáním zákazu činnosti pro spolek Fussilet 33," uvedl mluvčí berlínské policie Winfried Wenzel. Spolek Fussilet 33 provozoval mešitu v západoberlínské čtvrti Moabit. Podle vyšetřovatelů se v ní scházeli radikálové ochotní páchat teroristické útoky a dělaly se tam také nábory lidí, kteří by posílili islamistické jendotky na Blízkém východě. Policie od rána prohledává byty, kanceláře i vazební cely lidí napojednách na zakázaný spolek.

Činnost spoleku Fussilet 33 už zakázala berlínská radnice. Žádosti o zákaz soud podle DPA vyhověl již v polovině února. Modlitebnu, která byla podle úřadů místem setkávání radikálních islamistů, uzavřeli minulý sami provozovatelé. Zároveň vypověděli nájemní smlouvu.

Policie dnes prohledává 24 objektů na území metropole včetně několika bytů, dvou kanceláří a šesti vazebních cel. Razie, která začala v šest hodin ráno, se účastní kolem 460 policistů.

V moabitské mešitě se podle vyšetřovatelů setkávali radikálové, kteří byli připraveni páchat násilné činy. Fungovala údajně také jako náborové středisky pro vysílání islamistů do bojů na Blízkém východě a vybíraly se tu rovněž peníze na financování terorismu. Modlitebnu navštěvovali především Turci a muslimové z oblasti Kavkazu.

Mešitu spolku Fussilet 33 navštěvoval ale také Tunisan Anis Amri, který loni 19. prosince spáchal atentát na vánoční trhy na berlínském náměstí Breitscheidplatz. Teroristický čin, během kterého Amri najel uneseným kamionem do davu na trzích, si vyžádal 12 obětí včetně jedné Češky. Kolem 50 dalších lidí utrpělo zranění. Amriho zastřelila o pár dní později na útěku italská policie nedaleko Milána.

Už na začátku ledna prohledala policie uprchlické centrum a byt v Berlíně, které údajně mělo spojovat napojení na Amriho. V uprchlickém centru vyšetřovatelé prohledali pokoj 26letého Tunisana, který měl podle policistů znát Amriho minimálně od roku 2015, a který s ním byl v kontaktu krátce před datem útoku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme